•  

  •  

  •  

  •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Czy dziecko potrzebuje śpioszków czy tylko pajacyków? 0

CZy dziecko potrzebuje śpioszków czy tylko pajacyków?

Czy dziecko potrzebuje śpioszków czy tylko pajacyków?

   Kompletując garderoby naszych córek zastanawialiśmy się jakich ubranek i ile potrzebujemy. I tu pojawia się właśnie tytułowe pytanie, czy potrzebujemy śpiochów? Czy mają one jakieś unikatowe zastosowanie, którego nie da się zastąpić pajacem?

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

 Sposób zapinania w śpioszkach

Co to są śpiochy niemowlęce?

   Śpiochy niemowlęce to rodzaj ubranka dla dzieci przyjmujący krój spodenek (z osłoną stóp) zapinanych na szelki, z pełnym przodem i pleckami. Szelki zazwyczaj zapinane są na ramionach na napy. Śpiochy są podobne do spodni ogrodniczek. Ponieważ śpioszki niemowlęce okrywają głównie nóżki dziecka stosowane są zazwyczaj jako uzupełnienie do ubranka bez nogawek, na przykład body.

 

Jakie zastosowania mają śpioszki?

   Śpioszki wbrew pozorom nie są używane do spania :D Ubranko chętnie stosujemy w okresie przejściowym, lub jeżeli spodziewamy się zmiennej temperatury. Śpiochy pozwalają szybko dostosować ubiór dziecka jeżeli zrobi się chłodniej. U niektórych dzieci w okresie niemowlęcym mechanizm sterowania ciepłotą ciała ciągle się rozwija. Trzeba cały czas sprawdzać czy nie mają chłodnych nóżek, albo czy się nie grzeją i ubierać je lub rozbierać.

 

Dziecko w śpioszkach na spacerze

Czyli kupić i śpioszki i pajace?

   Niekoniecznie. Z naszego doświadczenia wynika, że  wystarczają 1-2 pary śpiochów. Niewiele mamy okazji żeby ich używać, temperatura w mieszkaniu jest stabilna, nie ma w dzisiejszych czasach problemu z przerwami w dostawach ciepła. Jedyne zastosowanie to spacery na wiosnę i wczesną jesienią kiedy temperatura może się zmienić nagle. Wiele osób nie korzysta ze śpioszków wcale i zaopatruje się tylko w pajace.

 

Rampersy, letnia odmiana pajacyka

Czym różnią się śpioszki od pajaca?

   Największą różnicą między śpioszkami a pajacem jest powierzchnia jaką zakrywa ubranko. Śpioszki to raczej ubranko na nóżki. Nawet te śpioszki, które są wyposażone w brzuszek i plecki muszą być troszkę luźne, żeby nie krępować ruchów dziecka. Przez to mają specyficzne zastosowanie, nadają się do noszenia jako uzupełnienie bodziaka.

   Pajacyki są uniwersalne, zwłaszcza, że występują w wielu odmianach. Są pajacyki ciepłe z pełnymi stopkami i długim rękawem, bez „skarpetki” z otwartą nogawką, lub letnie rampersy sięgające do kolan i łokci, lub na ramiączkach.

A czy potrzebuję śpioszków do wyprawki?

   Warto mieć chociaż jedną parę i zdecydować czy to dla mnie praktyczne. Niemowlę tuż po urodzeniu najczęściej ubieramy od stóp do głów. Najlepiej taką funkcję spełnia pajac, zwłaszcza że część z nich ma też od razu wszyte do rękawów osłony na rączki. Ale czasem maluszek i tak marznie, więc można mu ubrać śpiochy na pajaca, jeżeli nie mamy cieplejszego pajaca, albo nie chcemy mu ubierać bodziaka pod pajaca.

 

Śpioszki niemowlęce

To może spodenki zamiast śpioszków?

   Śpioszki mają tę przewagę nad spodenkami, że nie mają gumeczki w pasie i nie uciskają brzuszka. Jest to ważne w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy uczy się jeść i trawić mleczko, przez co często ulewa. Wtedy właśnie najbardziej przydały nam się śpioszki. Później spodenki są ok.

 

   Śpioszków jeszcze nie robimy, ale mamy najlepsze pajace i rampersy ;) Kliknij zdjęcie Zuzi żeby trafić do sklepu.

 Dziecko w pajacyku

 

   Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl