•  

  •  

  •  

  •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Dlaczego niemowlę marudzi? - 20 zwykłych powodów 0

Dlaczego niemowlak jest niespokojny

Dlaczego niemowlę marudzi? - 20 zwykłych powodów

   Każdemu dziecku zdarzają się okresy kiedy jest marudne i płaczliwe. Często kiedy nastroje zmieniają się z dnia na dzień martwimy się o nasze dziecko. Dzieci w okresie niemowlęcym nie komunikują nam swoich problemów (ten stan może się utrzymać do około trzydziestego roku życia), dobrze mieć świadomość, że w większości przypadków istnieje prosta przyczyna dla której dziecko jest niespokojne.

   Oto nasza lista problemów z którymi spotykaliśmy się przy naszych dzieciach, oraz sposobów jak ich uniknąć, albo sobie z nimi poradzić :) Będziemy uzupełniać na bieżąco.    

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

dziecko krzyczy

1. Potrzeba przytulania u noworodka i starszaka.

   Dziecko malutkie w pierwszych miesiącach życia czuje się bezpiecznie i komfortowo tylko jeżeli rodzic jest blisko. Niemowlę będzie chciało spędzać dużo czasu na Twoich rękach, czując ciepło Twojego ciała, słysząc głos rodzica, czując Twój dotyk. Jeżeli jest niespokojne, niezależnie od tego co jest przyczyną, na pewno musisz je przytulić.

   Dzieci starsze potrzebują stopniowo coraz mniej przytulania, ale nawet kilkuletnie dziecko ma czasem taki dzień, że siedzi Ci na kolanach cały czas. Jeżeli zaczynasz żłobkować dziecko, lub zostawiać je z dziadkami, albo  czegoś się wystraszyło, albo coś się stało, po powrocie do domu przeznacz pół godziny na przytulanie.

 

dziecko jest głodne

2. Dziecko jest głodne.

   Podstawowy powód niepokoju u dzieci to głód. Niemowlęta jedzą często, kiedy są głodne komunikują nam to poprzez płacz, krzyki i wiercenie się. Z czasem rodzice (głównie mama) uczą się rozpoznawać marudzenie swojej pociechy i wiedzą czy już czas posiłku, czy jest jakaś inna przyczyna.

 

3. Kolka - mityczne marudzenie bez powodu.

   Zgodnie z definicją kolka to nagłe bóle występujące u dzieci zazwyczaj w okresie do 4 miesiąca życia, których objawem jest marudzenie. W przypadku dzieci wiele napadów płaczu przypisuje się kolce. Jeżeli zaglądniemy na Wikipedię, możemy zobaczyć, że przyczyna kolek nie jest dobrze poznana, ale przypisuje się je problemom z trawieniem i funkcjonowaniem jelit.

   Jako rodzice nie mieliśmy nigdy wielkich problemów z kolkami, ale jeżeli zdarzały się okazjonalnie pomagało masowanie brzucha, lub „robienie rowerka” nóżkami dziecka. Niektóre dzieci miewają kolki dość intensywne i uciążliwe, jeżeli szukasz więcej informacji o kolkach popatrz tutaj.

 

odbijanie dziecka

4. Dziecku się nie odbiło po jedzeniu.

   Podczas jedzenia niemowlę połyka powietrze, przez co trzeba je potem „odbić”. Jeżeli Twoja pociecha jest niespokojna lub marudna, a dopiero co skończyła jeść spróbuj ją odbić. Jeżeli nie wiesz jeszcze jak to zrobić zobacz wpis tutaj.

 

5. Dziecko jest zmęczone.

   Kiedy dziecko jest zmęczone to wbrew pozorom nie jest spokojne i zasypiające, a właśnie marudne. Dla niemowlęcia wszystko jest nowe, i każde najzwyklejsze popołudnie może być pełne wrażeń. Zmęczone dziecko często nie wie czego mu potrzeba i marudzi. Jeżeli nie położymy go do spania na czas będzie rozdrażnione i w efekcie coraz ciężej będzie mu zasnąć. Powinno pomóc przytulanie, wyciszenie i uśpienie dziecka. Niestety często się zdarza, że zajmuje to dużo czasu. Obserwuj swoje dziecko również pod kątem tego czy miało dziś dużo wrażeń, spróbuj je położyć zanim będzie rozdrażnione.

 

 dziecko jest niespokojne

6. Dziecko jest niespokojne – brak rutyny.

   Dzieci lubią mieć ustalony porządek dnia i przestrzegać harmonogramu. Rutyna daje poczucie bezpieczeństwa i sprzyja dobremu nastrojowi dziecka. Powtarzające się czynności, takie jak pory drzemek, posiłki, spacery i kąpanie powinny mieć swój czas i miejsce w ciągu dnia. Dzieci nie lubią zmian w porządku dnia, zwłaszcza jeżeli są częste, będą się kończyć marudzeniem. Powinniśmy zmian unikać, albo wprowadzać je powoli. Przestawianie godzin posiłków, spaceru, częste wyjazdy w odwiedziny – będą dla dziecka niepokojące. Dobrze jest planować na przykład jeden wyjazd tygodniowo. Pozwoli to uniknąć marudzenia, przynajmniej jego części.

 

 przytulanie na spacerze

7. Dzieci są niespokojne w nowym miejscu.

   Dzieci nie lubią zmian, przyzwyczajają się do swojego otoczenia. W nowym miejscu nie czują się bezpiecznie. Jeżeli jedziemy w odwiedziny do dziadków dziecko zobaczy nowe twarze i nowe miejsca. Nie będzie rozumiało co się dzieje i może być marudne. Zadbajmy o to żeby być cały czas w pobliżu i je przytulać. Jeżeli się przeprowadzamy, powinniśmy dać dziecku czas na adaptację do nowego miejsca.

 

8. Ząbkowanie – niekończąca się opowieść.

   Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka i rodzica. Zarówno dzieci jak i niedospani rodzice robią się wtedy marudni. Nasze córeczki bardzo ciężko ząbkowały. Pierwsze objawy ząbkowania to marudzenie, ślinienie się, katar, czasem kaszel. Często widać też opuchliznę, a dziąsła są ciepłe. W niektórych przypadkach zdarza się, że dzieci gorączkują nawet do 38 stopni.

   Przy ząbkowaniu ważne żeby dziecko miało coś do gryzienia. Gumowe gryzaki, zabawki i smoczki bardzo się przydadzą kiedy dziecko jest marudne. Przydaje się też żel przeciwbólowy, z naszego doświadczenia najlepiej działał Calgel (żel z lidokainą). Jeżeli nie pomaga żel i dziecko budzi się w nocy czasami podajemy też syrop z paracetamolem, ale tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Więcej o ząbkowaniu tutaj.

 

dziecko się bawi

9. Odparzona skóra.

   Wszyscy rodzice próbują tego uniknąć, ale czasem i tak się przytrafi. Skóra dziecka jest delikatna, czasem coś przeoczymy, czasem pieluszka sprawi, że skóra nie oddycha. Więc jeżeli dziecko jest marudne, płaczliwe, możemy też zrobić przegląd gruntowny zakamarków. Na odparzenia pomagają kremy z cynkiem i wietrzenie, ewentualnie kąpiele w rumianku, albo dedykowanych preparatach. Więcej o odparzeniach można poczytać tutaj.

 

10. Niespokojny sen – dziecko trzeba wyciszyć.

   Jeżeli dziecko jest marudne w nocy, ale ciężko powiedzieć o co może chodzić, może to być przyczyna tego, że miało dzień pełen wrażeń. Dzieci w okresie niemowlęcym ciekawi wszystko, wszystko jest dla nich nowe. To jest też męczące dla dziecka, dlatego przed położeniem go spać dobrze jest poczytać mu bajeczkę, zaśpiewać kołysankę, opowiedzieć bajkę. Twój spokojny głos pomoże mu się wyciszyć i poprawi jakość jego snu w nocy. O ile to nie ząbkowanie (patrz wyżej).

 

śpiące niemowle

11. Dziecko trudno uśpić w nocy – jest za ciemno.

   Mamy dwie córeczki, które nie lubią spać i łatwo je obudzić. Dlatego przerobiliśmy chyba wszystkie przyczyny trudności w zasypianiu.  Już przy pierwszym dziecku zauważyliśmy, że dobrze zasypia w dzień, ale bardzo źle wieczorem i w nocy. Pomogło zostawianie przyciemnionej lampki na noc. Półmrok nie budzi dziecka, pozwala mu zasnąć, ale daje też poczucie bezpieczeństwa. Nasze dziewczyny nie lubią zasypiać w kompletnych ciemnościach, być może się boją. Nie lubią też się budzić w ciemnościach, więc zostawiamy małą lampkę włączoną na całą noc.

 

12. Dziecko rozespane, za wcześnie wybudzone.

   Co jakiś czas się zdarza, że dziecko zaśnie nam w aucie na 15 minut, a potem obudzi się przy przenoszeniu. Jeżeli niemowlę nie dośpi to często nie widać po nim nic szczególnego, ale jest już marudne i płaczliwe do następnej drzemki. Trzeba je po prostu przytulać, oszczędzić mu intensywnych zabaw i poczekać aż znowu zrobi się senne.

 

dziecko śpi spokojnie

13. Dziecko boi się czegoś w pokoju – rzadki przypadek arbuza!

   Nasza starsza córeczka zaczęła w pewnym momencie panicznie bać się kuchni. I to naprawdę: krzyki, płacz, wierzganie. Miała około roku i zaczynała już dreptać, ale któregoś dnia przestała wchodzić do kuchni. Nawet jeżeli braliśmy ją na ręce, rzucała się i płakała. Po kilku dniach odkryliśmy przypadkiem, że panicznie boi się arbuza, który leżał  akurat w kuchni. Nie wiem czy to się często zdarza, ale jeżeli Twoje dziecko boi się jakiegoś pomieszczenia być może jest tam przedmiot, który można łatwo usunąć i pozbyć się kłopotu. Do dziś nie wiemy o co chodziło z arbuzem, teraz lubi.

 

14. Dziurawy smoczek – prawie nie do odgadnięcia.

   Nasza córeczka nagle dostała ataku płaczu, i wypluła smoczek. Próbowaliśmy jej podawać smoczek, huśtać na rękach i przytulać ale z marnym skutkiem. W końcu przy całym zamieszaniu smoczek spadł na ziemię, i wzięliśmy drugi. Potem okazało się przy parzeniu go, że pierwszy smoczek jest pęknięty i widocznie szczypał, albo powodował jakieś nieprzyjemne odczucia. Jest to przykład na przyczynę bardzo prozaiczną i trudną do wykrycia.

 

15. Niechęć do czegoś czego nie zna.

   Dzieci miewają urazy do różnych rzeczy. Do odciągania kataru, termometu, nebulizatora, nowej łyżki, śliniaka. Czasem ciężko nam dociec do przyczyny problemu i marudzenia. Może to wynikać z tego, że dziecko czegoś nie zna, a nowe rzeczy bywają straszne, albo głośne. Jeżeli jest to na przykład uraz do kąpieli i dziecko zaczyna się z nami siłować przed wejściem do wanienki, musimy stopniowo i powoli przekonać dziecko do tej czynności. Nic na siłę, niech sobie obejrzy wannę. Pobawmy się w niej kaczuszką zanim zaczniemy je rozbierać, ciekawość jest zawsze silniejsza od strachu (nie dotyczy arbuzów). Niech zobaczy jak my wkładamy rękę do wanny. Cały czas bądźmy blisko, bo to zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dziecko stopniowo się przyzwyczai i pozna wannę do kąpieli.

 

 Niemowle nabywa urazu

16. Uraz po nieprzyjemnym doświadczeniu.

   Może to być na przykład jazda samochodem, po tym jak ostatnio dziecko pojechało na szczepienie. Jeżeli niemowlę jest marudne może to być uraz do jakiegoś miejsca gdzie się wystraszyło. Do kąpieli po tym jak nalała się mu woda do oka czy ucha. Taki uraz zanika zazwyczaj z czasem, w miarę jak dziecko zapomina. Można spróbować zapoznać dziecko z czynnością na nowo (patrz wyżej), albo po prostu poczekać jakiś czas. Nic na siłę, to nie pomoże.

 

17. Potrzeba atencji i zabawy – nuda!

   Dziecko rozwija się przez zabawę z nami. Kiedy mówimy do niego, pokazujemy mu obrazki w książce, albo odgrywamy teatrzyk kaczuszkami. Niemowlęta i  starsze dzieci potrzebują tego. Lubią się z nami bawić, obserwować nas podczas codziennych czynności, naśladować. Dziecko dla którego nie mamy czasu będzie marudne, będzie do nas wyciągać ręce i się oglądać za nami, krzyczeć. Będzie domagać się przytulania i zabawy.

 

18. Potrzeba aktywności fizycznej

   Z niemowlakiem też trzeba troszkę ćwiczyć. Delikatnie i ostrożnie, powolutku, ale jednak ćwiczyć. Kilka minut rowerka nogami, ostrożne krążenie ramion. W czasie takiej zabawy dobrze jest poszczebiotać do maluszka, uśmiechać się, sprawdzić czy ma łaskotki. Pamiętajmy o tym, że dziecko jest niezwykle delikatne, nie dajmy się ponieść zabawie. Maluszek wybawiony w ten sposób będzie się mniej wiercił, ale będzie też bardziej rozbudzony na skutek poprawienia krążenia. Ćwiczmy raczej po drzemce niż tuż przed. Niemowlętom wystarczy 3-5 minut dziennie takiej zabawy.

 

Dziewczyny w dobrym nastroju

19. Wyczuwanie nastroju rodziców.

   Dzieci cały czas obserwują rodziców i widzą zmiany w ich nastroju i zachowaniu. Każdy rodzic zauważy na pewno, że jego nastrój ma wpływ na humor dziecka. Dzieci potrzebują spokoju, miłości i naszego uśmiechu. Dbajmy również o swój nastrój, kiedy jesteśmy marudni, nasz maluszek też będzie marudził.

 

20. Skoki rozwojowe.

   Niemowlę rozwija się skokowo. Naukowcy zauważyli, że dziecko przez większość czasu rośnie niewiele, po to żeby w określonym czasie nazywanym skokiem rozwojowym przyrosnąć nawet o kilka centymetrów. Skok rozwojowy trwa zazwyczaj kilka dni. Oprócz tak zwanych bóli wzrostowych towarzyszą mu zmiany nastrojów związane z rozwojem psychicznym. Jeżeli dziecko budzi się któregoś dnia w złym nastroju i wszystko jest nie tak, to może być właśnie skok rozwojowy. Przytulanie i przeczekać. O skokach rozwojowych można poczytać na przykład tutaj.

 

 

 Zuzia pokazuje język

 

  Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu, można tam znaleźć bodziaki w których jest Zuzia ;)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl