•  

 •  

 •  

 •  

Dlaczego niemowlę ulewa - co zrobić? 0

Dlaczego niemowlę ulewa - co zrobić

Dlaczego niemowlę ulewa - co zrobić?

   Doświadczeni rodzice, którzy odchowali już co najmniej jedno dziecko, mogą z pewnym pobłażaniem patrzeć na tych, którzy dopiero zaczynają swoją rodzicielską karierę. Dzięki swojemu doświadczeniu wiedzą więcej i najczęściej lepiej o wielu sprawach, które dla świeżo upieczonych rodzicieli wcale nie są takie oczywiste. Jedną z nich, która pojawia się bardzo często na forach parentingowych okazuje się ulewanie u noworodków oraz niemowląt.

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

karmienie butelką

 

Czym jest ulewanie u noworodka?

   Polega ono na cofaniu się treści pokarmowej (niestrawionej) z przełyku i wylewanie z buzi maluszka. Jest to naturalny proces, który pojawia się u zdecydowanej większości dzieci nawet do 6 miesiąca życia.

   Ulewanie ma dwie główne przyczyny:

 • Fizjologiczną - na skutek nie w pełni wykształconego jeszcze układ pokarmowego na odcinku zwieracza przełyku.
 • Mechaniczną - przedostawanie się powietrza do przełyku wraz z pokarmem, wynika z błędów przy karmieniu dziecka, oraz tego, że niemowlę uczy się jeść i przełykać.

   Ze względu na swoją specyfikę, nieprzyjemne walory wizualne ulewanie często kojarzone jest z czymś niebezpiecznym i wymagającym natychmiastowej pomocy. Chociaż faktycznie sygnalizuje pewne nieprawidłowości, jest jednak całkowicie normalne. O fizjologii powstawania mleka i trawieniu znajdziesz tutaj.

 

Najedzone dziecko jest uśmiechnięte

Zapobieganie ulewaniu - organizacja sposobu karmienia

   Na czym ona polega? To po prostu zespół działań, jakie rodzic może podjąć, aby zapobiegać ulewaniu.

 1. Mamy karmiące piersią mogą wcześniej odciągnąć nieco pokarmu, aby zniwelować ryzyko przekarmienia niemowlęcia.
 2. W przypadku korzystania z butelki należy odpowiednio dopasować smoczek, aby pobieranego pokarmu nie leciało naraz zbyt dużo.
 3. Karmiony maluch powinien znajdować się w pozycji, gdzie główka znajduje się nieco wyżej, zaś po karmieniu nie powinien być od razu odkładany do pozycji leżącej, ale noszony lub utrzymywany pół-pionowo przez co najmniej 20 minut.
 4. Warto też robić krótkie przerwy na odbijanie.
 5. Po upływie 20-30 minut można odłożyć dziecko do łóżeczka, ale najlepiej w pozycji bocznej.
 6. Samo karmienie powinno przebiegać w spokoju – to nie jest czas na zabawę z dzieckiem lub przebieranie go.

 

Ulewanie a wymioty – czy bywa niebezpieczne?

   Należy od razu zaznaczyć, że ulewanie u niemowląt nie ma absolutnie nic wspólnego z wymiotami. Są to dwa zupełnie inne przypadki, przy czym ulewanie jest o wiele mniej groźne i przy odpowiedniej opiece nad maluchem właściwie całkowicie bezpieczne.

   Przede wszystkim niestrawionego pokarmu jest bardzo mało, a do tego cofa się on z granicy górnego odcina dróg pokarmowych, najczęściej bezpośrednio z gardła (buzi). Konsystencja bardzo często przypomina twarożek i ma mało przyjemny kwaśny zapach. Niebezpieczne może być dla maluszka pozostawienie go po jedzeniu samemu sobie. Rodzic powinien czuwać i odpowiednio szybko zareagować: podczas ulewania wytrzeć jego treść z buzi niemowlęcia. Powinien go też położyć (jeśli sam go nie nosi) w pozycji bocznej, która zapobiega zakrztuszeniu.

Więcej o wymiotach u niemowląt przeczytasz tutaj.

 

Przyczyny ulewania - mechaniczne

   O ile natury nie da się powstrzymać, o tyle w przypadku ulewania można podjąć kroki, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Wśród mechanicznych przyczyn ulewania u niemowląt najczęściej w praktyce pojawiają się:

         - zbyt obfity posiłek dziecka

         - za szybki wypływ mleka podczas ssania

         - uszkodzona butelka lub smoczek

   Małe dzieci powinny być karmione często, ale mniejszymi porcjami pokarmu. Dzięki temu zachowują sytość na dłużej, uczą się odruchu ssania i jedzą na tyle, aby móc swobodnie przetrawić pokarm bez zapychania żołądka. Przekarmianie malucha sprawia, że zaczyna mu się ulewać, ponieważ treść pokarmowa nie ma się gdzie magazynować. W przypadku zbyt dużego wypływu z mleka przyczyną może być albo fizjologiczna budowa piersi i gruczołów mlecznych u karmiącej kobiety albo niewłaściwie dopasowany smoczek. Za ulewanie odpowiadać może też jego uszkodzenie, np. rozdarcie, które powoduje zwiększone i zbyt szybkie dawkowanie mleka.

 

Odbijanie na ramieniu

Fizjologiczne przyczyny ulewania

   Przyczyną wynikającą bezpośrednio z naturalnego (fizjologicznego rozwoju dziecka) jest wspomniana wcześniej niedojrzałość układu pokarmowego w górnym odcinku. Niedostatecznie wykształcony zwieracz przełyku, czyli jeden z jego głównych mięśni, nie jest jeszcze w stanie odpowiednio szybko „zamykać” drogi spożywanego pokarmu i tym samym zapobiegać cofaniu się posiłku. Rozwój tego mięśnia jest indywidualny dla każdego malucha. U jednych dzieci w pełni wykształca się już po trzech miesiącach, u innych proces ten trwa nawet do pół roku. W marginalnych przypadkach może on zakończyć się dopiero po skończeniu przez dziecko roczku. Nie jest to częste, ale nie powinno budzić u rodziców dużego niepokoju, jeśli dziecko mimo ulewania przybiera na wadze. Jeśli jednak stoi ona w miejscu, należy skonsultować się z pediatrą.

   Dodatkowo dziecko w okresie niemowlęcym dopiero uczy się jeść. Jego odruchy dopiero się kształtują, w związku z czym połyka ono sporo powietrza wraz z pokarmem. Z tego właśnie powodu dzieci należy odbijać po jedzeniu. Więcej o odbijaniu można przeczytać tutaj.

 

Mleko modyfikowane a karmienie piersią

   Przy prawidłowej diecie i odpowiedniej higienie karmienia nie ma znaczenia, czy dziecko pije mleko naturalne od mamy, czy jest karmione mlekiem modyfikowanym. W obu przypadkach prawdopodobieństwo pojawienia się ulewania jest identyczne, jeśli:

         - u malucha wystąpi nieprawidłowy rozwój układu pokarmowego,

         - niemowlę będzie przekarmiane,

         - dziecko będzie zbyt łapczywie ssało pokarm.

   Aby zapobiegać ulewaniu należy nie tyle zmienić rodzaj karmienia, stosowany typ mleka, ale zadbać o to, aby karmić we właściwy sposób. Jedną z najprostszych metod profilaktycznych ograniczających możliwość wystąpienia ulewania u niemowląt jest odpowiednia organizacja sposobu karmienia.

 

Odbijanie na leżąco

Higiena maluszka

   Jeśli już niemowlęciu się uleje, dobrze jest mieć pod ręką czystą szmatkę lub po prostu pieluchę tetrową do przetarcia twarzy i szyi maluszka, a także odrobinę wody, którą można podać małemu. Wybierając się na dłuższy spacer, odwiedziny czy nawet zakupy, podczas których wypada pora karmienia, dobrze też zabrać ze sobą ubranko na zmianę dla niemowlaka. Przydatne okazują się delikatne kremy na odparzenia, którymi można posmarować okolice uszu, szyi oraz ust. Treść pokarmowa wydostająca się z buzi maluszka podczas ulewania nie jest specjalnie zachęcająca ani wzrokowo, ani zapachowo. Dlatego tak ważne jest właściwie dbanie o higienę maluszka i zapewnianie mu jak największego komfortu w czasie tych męczących miesięcy życia.

 

Specjalne mleka modyfikowane

   Dzieci karmione z butelki mają jeszcze jedną możliwość przejścia procesu ulewania w łagodniejszy sposób. W przypadkach, gdy niemowlę ulewa bardzo często i tym samym jest to męczące dla niego samego oraz jego opiekunów można zastosować specjalne mleka modyfikowane typu AR. To nic innego jak mleka antyrefluksowe, które mają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale są też bardziej zagęszczone. Tym samym znacznie obniża się ryzyko ulewania. Są to jednak mleka dość drogie, dlatego szukając alternatywy można sięgnąć po specjalne zagęstniki, które mają identyczne działanie.

   Absolutnie niedozwolone jest „leczenie” ulewania na własną rękę! Jedynie lekarz pediatra po wywiadzie medycznym i analizie stanu zdrowia małego pacjenta może przepisać preparaty wspomagające układ pokarmowy.

 

 

Dziecko je samodzielnie owsiankę :)

 

 

  Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu, można tam znaleźć pajacyk w którym jest Zuzia ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl