•  

  •  

  •  

  •  

Dziecko niejadek - jak to zmienić? 0

Jak karmić dziecko żeby chciało jeść

Dziecko niejadek - jak to zmienić?

   Wielu rodziców zastanawia się jak sprawić żeby dziecko zjadało ładnie posiłki. Dzieci są różne, niektóre są bardzo wybredne, inne jedzą wszystko. Dużo zależy od tego jak karmimy dziecko, możemy pomóc mu wyrobić w sobie nawyk zjadania obiadku. Małe dzieci muszą jeść. Z wiekiem przyjdzie czas na samodzielne decydowanie, ale mały niejadek to duży problem! Sposób na niejadka, który wykorzystujemy można łatwo wdrożyć w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Po lekturze zapraszamy również do sklepu z ubrankami, polecamy na przykład śliniaczki 😉

 

Sposób na niejadka - trening jedzenia.

   Okazuje się, że niejadka można nauczyć ładnego jedzenia poprzez wyrabianie w nich pożądanych odruchów. Robimy to poprzez łączenie określonego zachowania, na przykład otwierania buzi z czymś przyjemnym. Tego typu ćwiczenie prowadzone przy posiłkach skutkuje bardzo szybką poprawą w apetycie niejadka. Dziecko je chętniej i więcej. Pierwsze oznaki poprawy można zauważyć już po pierwszym treningu karmienia. Z czasem kolejne posiłki są traktowane przez maluszka jak dobra zabawa i stają się przyjemnym elementem dnia. Zobaczcie sami na filmie :)

   Przy odpowiednim podejściu możemy bardzo ułatwić sobie życie, i zdobyć potężne narzędzie wychowawcze, do wykorzystania również przy innych okazjach.

 

Tak wygląda u nas karmienie z treningiem jedzenia

 

 

dziecko nie chce jeść - niejadek

Karmienie niejadka – trening po łyżeczce.

   Sadzamy niejadka na kolanach lub w foteliku do karmienia, tak żeby było mu wygodnie. Ważne żeby dziecko czuło się bezpiecznie. Jeżeli jest niespokojne i się wierci może być wskazane aby w pierwszej sesji wzięło udział oboje rodziców. Jeżeli dziecko jest głodne to zawsze uda nam się w końcu dostarczyć pierwszą łyżeczkę do buzi malucha.

   Za każdym razem kiedy dziecko ładnie otworzy usta, lub zje łyżeczkę chwalimy je uśmiechając się szeroko, mówimy „dobra robota”, „brawo”. Na początku spróbujmy utrzymać uśmiech i radosny głos, aż dziecko odpowie uśmiechem. Nasza mimika i ton głosu muszą być szczere.


Zapraszamy do sklepu z pajacykami


 

Dlaczego taki trening działa na niejadka?

   Niemowlęta rozpoznają wyrazy twarzy i ton naszego głosu. Kiedy mówimy do nich radosnym tonem i się uśmiechamy, wywołujemy u nich pozytywną reakcję. Jest im po prostu przyjemnie, ponieważ my się cieszymy. Z czasem otwieranie buzi i „ładne zjadanie” będzie im się przyjemnie kojarzyć, dzięki czemu karmienie malucha stanie się dużo łatwiejsze.

   W przypadku starszych niejadków, które mają już wyrobione zwyczaje, a nawet jedzą już same, ciągle możemy podjąć trening. Na efekty trzeba będzie dłużej poczekać, ale ta metoda podziała zawsze, o ile będziemy konsekwentni.

   Jeżeli dziecko zjadło nawet pół porcji ładnie, ale zaczyna już marudzić przy kolejnych łyżeczkach, kończymy posiłek. Nie chcemy dziecka zrażać w żaden sposób, to ma być przyjemna zabawa. Z czasem zje coraz więcej, aż w końcu będziemy zadowoleni.

 

uparte dziecko karmione przez tatę

Co jeżeli dziecko jest bardzo uparte?

   My musimy być uparci bardziej! Nie ma się co denerwować. Jeżeli naprawdę nie idzie, może to kaszka nie smakuje, albo marchewka musi być z jabłkiem albo właśnie sama. Trzeba pokombinować. Ale przecież dziecko coś w końcu musi zjeść, kiedy uda nam się wreszcie wywalczyć pierwszą zjedzoną łyżeczkę, wtedy zacznijmy trening. Efekty pojawią się bardzo szybko bo dziecko nawet z ciekawości zje kolejną łyżkę, żeby zobaczyć jaka będzie nasza reakcja. I w ten sposób niejadek zacznie trenować.

 

Jak długo należy trenować jedzenie?

   Na początku powinniśmy bawić się w ten sposób przy każdym posiłku. Efekty poprawy będą bardzo szybko widoczne. Pracujmy sumiennie z dzieckiem. Później, kiedy niejadek je coraz ładniej, moglibyśmy ograniczyć treningi, ale tak naprawdę, nie ma powodu. Mogą być po prostu mniej intensywne, ale dobrze jest mieć w sobie ten nawyk, aby chwalić dziecko kiedy robi coś poprawnie.

 

dziecko ładnie je

Kiedy można zacząć naukę?

   Większość niemowląt zaczyna naukę jedzenia stałych posiłków w okolicach 4-8 miesiąca życia. Jak wprowadzać pokarmy stałe można poczytać tutaj, można też pytać pediatry przy kolejnych wizytach kiedy i co wprowadzać do diety.

Pierwsze posiłki to najczęściej gotowane i utarte warzywa i owoce, którymi dziecko jest przez nas karmione. Tego typu pokarm idealnie nadaje się do nauki jedzenia. Trening podjęty w tym okresie daje najszybsze rezultaty, ale można go stosować również u starszych dzieci, nawet dwu i trzylatków (spróbujcie na starszych dzieciach i dajcie znać). Im dziecko jest starsze tym trudniej jest nam przemóc utarte już nawyki związane z jedzeniem.

 


Zapraszamy do sklepu z bodziakami


 

Jak wybrać pory posiłków niemowlaka.

   Każde dziecko ma inne potrzeby i robi się głodne o innej porze. Powinniśmy jednak trzymać się stałych godzin karmienia. Z czasem harmonogram posiłków ustali się sam, warto trzymać się raz ustalonych godzin. Dzieci lubią codzienną rutynę, daje im to poczucie bezpieczeństwa, będzie więc sprzyjać spokojnemu przebiegowi posiłku.

 

 starsze dziecko samo ładnie je

Dodatkowe wskazówki przy treningu jedzenia.

Na koniec jeszcze lista drobnych elementów, które ułatwiają karmienie i trening:

- Pamietaj, że chwalimy tylko zjedzone łyżeczki, nie popadaj w automatyzm :)

- Za pierwszym razem przygotuj dziecku do jedzenia coś co lubi, albo miej pod ręką dwa dania o różnym smaku.

- Trzymaj się ustalonej pory posiłku, dziecko będzie spokojniejsze i będzie chętniej jadło.

- Obserwuj reakcje maluszka, karmimy dopóki dziecko chce jeść, na marudzenie kończymy.

- Podawaj łyżkę tak, aby dziecko widziało co na niej jest.

- Urozmaicaj wzmocnienia, jeżeli za każdym razem mówisz „brawo” z tą samą miną, dziecko się szybko znudzi. Może ulubiony pluszak będzie lepiej dopingował do jedzenia? Poudawaj, że to on chwali malucha.

- Trenuj, nie poddawaj się, dzieci czasem mają gorszy dzień, nawet te, które dobrze jedzą.

- Najtrudniej zacząć, ale kiedy zobaczysz pierwsze efekty będzie Ci coraz łatwiej.

 

 

Ubranka łatwe do prania można znaleźć w naszym sklepie, są to na przykład pajace i bodziaki.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł zobacz też inne wpisy na naszym blogu, oczywiście będzie mi miło jeżeli zostawisz komentarz :)

 


Zapraszamy do sklepu z kapciami


 

BONUS xD

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl