•  

  •  

  •  

  •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Jak dbać o skórę dziecka? 0

Jak dbać o skórę dziecka?

Jak dbać o skórę dziecka?

         Bardzo wymagająca, bardzo delikatna, bardzo czuła, bardzo wrażliwa – ze skórą niemowlęcia i noworodka nie ma żartów. Nawet gdy maluch dorasta i staje się coraz bardziej samodzielny także w zakresie własnej higieny, jego skóra wcale nie staje się mniej mozolna w pielęgnacji. Przed rodzicami stoją wtedy jednak trochę inne wyzwania związane z dbałością o jej kondycję. W przypadku skóry u małych dzieci mają paradoksalnie większe możliwości oraz więcej bezpiecznych i skutecznych metod.

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

dziecko zadbane jest uśmiechnięte

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna?

         W porównaniu ze skórą osoby dorosłej skóra maluszka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Jej podatność na zbyt mocne ściśnięcie, otarcie, wystawienie na działanie zimna lub gorąca jest o wiele wyższe niż u w pełni dojrzałego człowieka. Maluszek tym samym częściej i mocniej odczuwa chłód i ciepło, łatwiej go zranić i podrażnić, a sama skóra szybciej się przesusza albo ulega zaczerwienieniu. Jest też bardziej narażony na alergie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry niemowląt i noworodków, dbanie o jej właściwy rozwój i zabezpieczanie przed wymienionymi niebezpieczeństwami.

   Trzeba też pamiętać, że u niemowląt ze względów biologicznych skóra w naturalny sposób jest wyjątkowo sucha, dlatego konieczne jest jej stałe nawilżanie. Odpowiednia pielęgnacja właściwymi kosmetykami oraz dbanie o codzienną higienę niemowlaka w dużym stopniu pomoże rodzicom uchronić swoje dziecko przed nieprzyjemnymi i często bolesnymi dolegliwościami skórnymi.

 

3 zasady pielęgnacji

         Rodzic opiekujący się takim maluszkiem musi pamiętać o trzech ważnych zasadach, na których bazuje bezpieczna pielęgnacja skóry:

         - dokładne oczyszczenie skóry np. w czasie kąpieli

         - właściwe nawilżenie dobrej jakości kosmetykami

         - odpowiednie odżywienie skóry wspomagane np. witaminami, które dziecko przyjmuje w mleku modyfikowanym

         Zachowując te zasady nie powinien mieć powodów do zmartwień, że skóra zaczyna dziwnie wyglądać albo maluch zaczyna się drapać. Połączenie oczyszczania z nawilżeniem i odżywianiem zagwarantuje bezpieczny, stopniowy i regularny rozwój tkanki skórnej. To także pomoc organizmowi w szybszym replikowaniu komórek w warstwie lipidowej skóry, która odpowiada za jej odporność.

   Oczywiście taka pielęgnacja w bardzo dużym stopniu zapobiega również niezwykle częstym przypadkom pieluszkowego zapalenia skóry, które może być dla maluchów uciążliwe i kończyć się nieprzyjemnymi odparzeniami.

 

dobrze dobrane kosmetyki dziecięce

Dobrze dobrane kosmetyki

         Podstawą właściwej pielęgnacji są odpowiednie kosmetyki wykorzystywane do jej przeprowadzania. Muszą być to środki dobrej jakości, przeznaczone dla dzieci i certyfikowane, które nie działają alergicznie i wykonane są z bezpiecznych i przetestowanych składników. Do tej grupy należą między innymi:

         - żele, oliwki, maści

         - szampony i emulsje do mycia

         - balsamy nawilżające

         - kremy pielęgnacyjne

         - kremy przeciwko odparzeniom i talki dla niemowląt

         Niektórzy specjaliści zachęcają, aby kosmetyki używane do pielęgnacji skóry u dzieci pochodziły z jednej firmy. Można bowiem wtedy łatwiej odkryć wspólny czynnik uczulający, jeśli u malucha pojawi się jakaś reakcja alergiczna. Nie jest to jednak absolutnie konieczne; bez przeszkód można używać dowolnych kosmetyków, o ile ma się pewność co do ich jakości i bezpieczeństwa.

 

Substancje, których trzeba unikać

         Sprawdzając skład używanych środków do pielęgnacji warto zwracać uwagę na to, które substancje znajdują się na pierwszym miejscu. Powinny być to związki odpowiedzialne za nawilżanie i natłuszczanie. Są też substancje, których obecność w takich preparatach powinna od razu zapalać lampkę alarmową i sprawiać, że zrezygnuje się z takiego zakupu. Tymi substancjami są przede wszystkim:

         - formaldehyd

         - substancje zapachowe

         - silikon, wazelina

         - oleje i parafina (pochodne ropy)

         Pojawiająca się w tym gronie wazelina i oleje mogą być nieco mylące, bo ich nawilżające działanie jest przecież powszechnie znane. Owszem, mogą dobrze sprawdzać się w pielęgnacji dojrzałej skóry, ale u noworodków i niemowląt czynią bardzo duże szkody między innymi blokujący pory.

 

krem po kąpieli

Kąpiel podstawą pielęgnacji

         W wielu poradnikach dla rodziców wskazuje się konieczność codziennej kąpieli dziecka. W praktyce jednak trzeba po prostu obserwować malucha, ponieważ nie zawsze taka kąpiel będzie potrzebna. Jeśli dziecko spędziło cały dzień w domu, miało czystą i suchą pieluszkę, wcale nie trzeba poddawać go temu rytuałowi. Niezbędne jest wtedy jednak oczyszczenie skóry dziecka np. myjką lub specjalnymi chusteczkami nawilżającymi.

         Decydując się na kąpiel maluszka należy pamiętać, aby temperatura wody była odpowiednia, a użyte kosmetyki bezpieczne i niedrażniące skóry. Należy używać mydeł i emulsji przeznaczonych wyłącznie dla dzieci, a po kąpieli zadbać o natarcie skóry kremami lub olejkami nawilżającymi. Maluszka można kąpać trzymając go na rękach lub wykładając specjalne maty albo zwykłą pieluchę na dno wanienki (głowa musi być lekko uniesiona i ciągle asekurowana). Niemowlaka powoli i delikatnie ochlapujemy wodą i leciutko przemywamy skórę pamiętając o tym, aby jej nie trzeć. Po zakończonej kąpieli należy dziecko osuszyć i zaaplikować kosmetyki nawilżające.

 

krem na odparzenia z tlenkiem cynku

Gdy pojawią się odparzenia

         Niekiedy mimo nawet dokładnej pielęgnacji mogą pojawić się u niemowlaka odparzenia. Zwykle związane są z okolicą pupy (odparzenia pieluszkowe) i jeśli nic się z nimi nie zrobi, będą dla malca bardzo dokuczliwe. Podstawą w takich sytuacjach jest użycie kremów na odparzenia oraz pozwolenie skórze co jakiś czas swobodnie pooddychać. Mówiąc wprost – pozwólmy maluchowi posiedzieć chwilę nago, poraczkować bez pieluchy, aby skóra zwykle zakryta ciężkim pampersem lub pieluchą mogła „złapać” świeżego powietrza.

 

A skoro o pieluchach mowa...

         Pielęgnacja skóry to również dbałość o to, aby dotykały jej wyłącznie bezpieczne, niealergiczne i niepodrażniające materiały. Dotyczy to nie tylko samych ubranek, ale też pampersów i pieluch. Absolutną koniecznością jest natychmiastowa ich zmiana, gdy się zabrudzą – nie wolno pozwolić, aby niemowlę nosiło przepełnionego, ciężkiego pampera. To nie tylko grozi odparzeniami, ale jest bardzo niehigieniczne. W czasie zmiany pieluszki należy przetrzeć pupę i okolice intymne delikatną chusteczką nawilżającą, aby usunąć ewentualne pozostałości po moczu i kupce.

 

Pielęgnacja odkrytej skóry

         Oprócz dbałości o skórę zakrytą przez materiał ubranka czy pieluchę, trzeba też pamiętać o ochronie tej, która nastawiona jest na ekspozycję zewnętrzną. Jest to ważne zwłaszcza w czasie lata, gdy promienie słoneczne mogą być bardzo bezlitosne dla malucha.

   Podstawą jest wtedy używanie kremów z filtrem przeznaczonych dla małych dzieci. Stosuje się je na twarz maluszka, a także na rączki i nóżki, jeśli są wystawione na słońce. Trzeba też pamiętać, że noworodków i niemowląt absolutnie nie można opalać! To niebezpieczne ze względu na ryzyko przegrzania organizmu, ale również bardzo częstych oparzeń skóry, która jest jeszcze zbyt cienka i delikatna, aby przyjmować taką dawkę promieniowania. Takie zachowanie ze strony rodzica byłoby po prostu dramatycznie nieodpowiedzialne.

 

 

pajacyki Kasia Ubranka

 

Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu.

Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu, można tam znaleźć wyjątkowe ubranka i skórzane kapcie niemowlęce.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl