•  

  •  

  •  

  •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Jak nauczyć dziecko odkładać smoczek? 0

Odsmoczkowanie - Jak nauczyć dziecko odkładać smoczek?

    Kiedy zaczęło nas już wkurzać jej rzucanie smoczka na ziemię zastanawialiśmy się co z tym zrobić. Zosia nie mówi jeszcze nic sensownego choć czasem wydaje się, że dużo już rozumie. Jest na początkowym etapie sylab, na lampę mówi „pa” podobnie jak na mnóstwo innych rzeczy. Słowem nie da się jeszcze jej wytłumaczyć o co chodzi rodzicom z tym smoczkiem. A miała w zwyczaju rzucać go od czasu do czasu po prostu przez ramie jak tylko zaczynał przeszkadzać. Są łańcuszki do smoczków, ale ona jest strasznie żywiołowa i boję się, że uchaczy się biegnąc albo coś. Poza tym odkładanie rzeczy na stolik czy półkę to pożyteczna umiejętność gdyż jest dużo przedmiotów, których nie chcemy na ziemi, a jeśli nauczy się smoczka to pójdzie łatwiej z innymi rzeczami.

Zosia siedzi ze smoczkiem

    Na początku próbowaliśmy jej pokazywać. Jak tylko smoczek lądował na ziemi podnosiliśmy go i kładliśmy na półkę na którą sięga. Zazwyczaj próbowaliśmy przy tym tłumaczyć że smoczek trzeba odkładać tutaj. Skutek był żaden, po tygodniu stwierdziliśmy, że trzeba z nią ćwiczyć inaczej. Dostała kilka smoczków naraz do zabawy, chyba pięć. Jedno z nas chodziło z nią i obserwowało. Przez chwilę chodziła z nimi, podmieniała ten w buzi na inny, pokazywała nam swoje skarby itd. Po jakimś czasie zrobiło jej się niewygodnie i postanowiła przeprowadzić selekcję. Pooglądała je dokładnie i ryps jeden o ziemie. Wtedy wziąłem smoczek z ziemi, wsadziłem jej do ręki i zaprowadziłem ją do regału. Potem pomogłem jej upuścić smoczek na półkę i powiedziałem „brawo maluszku” radosnym tonem. Wystarczyło kilka razy żeby sama odłożyła smoczek. Za każdym razem komunikowałem jej radosnym tonem swoje zadowolenie z tego małego sukcesu. Jednocześnie kiedy próbowała rzucać smoczek na ziemię mówiłem „nie, co robimy ze smoczkiem?” i prowadziłem do regału, a kiedy smoczek trafił na stosowne miejsce chwaliłem jej postępy. W dwa dni odkładała smoczek na półkę, ławę czy inny blat. Po jakimś czasie wpadła też na pomysł, że może oddawać smoczek nam jeśli nie chce mieć go w ręce. Teraz rzuca smoczek sporadycznie, głównie jeśli się złości. Za to potrafi przyjść z kuchni do pokoju tylko po to, żeby odłożyć smoczek tam gdzie trzeba.

Zabawa kilkoma smoczkami  Zabawa smoczkiem

    Przy takiej nauce bardzo ważne jest żeby się nie szarpać z dzieckiem, nie krzyczeć i nie robić nic na siłę. Zosia zbliża się do 2 roku i ewidentnie zaczyna jej się bunt. Trzeba być ostrożnym bo się zrazi i nie będzie chciała uczyć. Za to będzie się złościć, że nie rozumie o co nam chodzi. Na początku nie chciała iść ze mną do regału, ani wziąć ponownie smoczek, ale byłem cierpliwy i próbowałem zachęcić ją do zabawy radosnym tonem. Wszystko powolutku, lepiej odpuścić i poczekać na lepszy humor. Dziecko nas nie rozumie, ale jeśli mu pokażemy bardzo dokładnie ocb to okazuje się, że uczy się bardzo szybko.

 zosia odkłada smoczek

    Mam wrażenie, że używa też smoczka rzadziej. Może przez naukę odkładania łatwiej będzie się jej teraz z nim całkiem rozstać? Zobaczymy. Niedługo :)

 

Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :) Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu.

Główna Bloga <---

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl