•  

  •  

  •  

  •  

Jak prać ubranka niemowlęce? 0

Jak prać ubranka niemowlęce?

Jak prać ubranka niemowlęce?

   Wielu rodziców ma problem z praniem ubranek swojego malucha. Materiały stosowane na odzież niemowlęcą są delikatne, a niewłaściwe pranie może doprowadzić do kurczenia się ubranek, zmniejszenia ich wytrzymałości i żywotności. Jako, że produkujemy ubranka dla niemowląt możemy się pochwalić pewnym doświadczeniem.

Po lekturze zapraszamy również do sklepu z ubrankami ;)

 

Pranie ubranek niemowlęcych.

   Podczas prania ubranek dla noworodka zaleca się pranie w wysokiej temperaturze. Ze względów higienicznych specjaliści zalecają pranie bielizny i pościeli w 90 stopniach, ubranek wierzchnich w 60 stopniach. Po prostu w pierwszych tygodniach nie przejmujemy się żywotnością ubranka, zależy nam na tym, żeby było jałowe. Po wypraniu prasujemy na gorąco. Dobrze jest wybrać gładkie, jasne kolory "basic", na przykład biały, niebieski, różowy, kremowy. Dzięki temu ubranko nie będzie wyglądać na wypłowiałe.

 

Jak to wygląda w praktyce?

   Pomimo takich zaleceń wielu rodziców podchodzi do tych wytycznych z dystansem. Wiele osób pierze wszystko w 60 lub 40 stopniach i stosuje podwójne pranie i płukanie, oraz dokładne prasowanie gorącym żelazkiem. Mimo, że takie ubranko nie jest zupełnie jałowe nie musi to oznaczać kłopotów dla zdrowia dziecka. Wypowiedzi rodziców można poczytać tutaj, każdy musi sam zdecydować.

 

Pranie ubranek zgodnie z instrukcją producenta.

   Podczas prania ubranek niemowlęcych dobrze jest podążać za instrukcjami zamieszczonymi na metce lub na stronie producenta. To zapewni im dłuższą żywotność i pozwoli utrzymać kolory. Niewiele osób kupując ubranko dla swojego malucha zdaje sobie sprawę, że każdy materiał z jakiego zostało wykonane podlega testom, zarówno w tkalni na etapie produkcji jak i w szwalni po odszyciu pierwszych sztuk ubranka. Dzięki temu producent najlepiej wie jak należy prać jego wyroby.

   Większość ubranek niemowlęcych zaopatrzonych jest w informacje o składzie i sposobie prania. Informacja o tym w jaki sposób należy czyścić daną odzież prezentowana jest na metce w postaci piktogramów czyli miniaturowych symbolicznych ilustracji prezentujących parametry i zalecenia dotyczące procesu prania.


Zapraszamy do sklepu z bodziakami


 

Popularne piktogramy dotyczące prania ubranek:

prać w 40 stopniach

Prać w XX stopniach – Ta informacja dotyczy najwyższej temperatury w jakiej można prać dane ubranko. Zależy głównie od rodzaju materiału, jego składu i technologii. Jest to zalecenie, które wyznacza producent materiału, najczęściej na podstawie własnych badań labolatoryjnych. Pranie ubranka w wyższej temperaturze może spowodować jego zniszczenie, na przykład mocne skurczenie się.

 

prać ręcznie

Prać ręcznie – Tego rodzaju informacja spotykana jest w przypadku bardzo delikatnych materiałów, takich jak jedwab, atłas, moher lub wełna. Tego typu zalecenie pojawia się również w przypadku nietypowego kroju ubranka. Jeżeli ubranko zaopatrzone jest w koronki lub hafty, często wymagać będzie ostrożnego prania ręcznego. Również wełna, którą łatwo dziś spotkać w pieluszkach wielorazowych i otulaczach, wymaga specjalnego postępowania.

 

suszyć pionowo

Suszyć pionowo – Jest to zalecenie często spotykane w przypadku ubranek niemowlęcych. Ma zastosowanie w przypadku materiałów bawełnianych, które powinniśmy dodatkowo naciągnąć po praniu i suszyć w pozycji pionowej. Najczęściej oznacza to materiał podatny na kurczenie się w praniu, czasami ma na celu wykluczenie suszenia w suszarkach automatycznych.

 

prasować w temperaturze

Prasować z nastawem * , **, lub ***  - Oznacza to zalecaną temperaturę prasowania, kolejno 110, 150, 200 st. C.

 

nie chlorować

Nie chlorować – oznaczenie oznacza, że nie można stosować do prania odplamiaczy opartych na chlorze.

 

nie czyścić chemicznie

Nie czyścić chemicznie.

 

nie prać

Nie prać – niektóre materiały nie nadają się do czyszczenia na mokro, na przykład skóra.

 

nie prasować
Nie prasować.

 

Temperatury prania różnych materiałów.

   Odpowiednia temperatura prania dla danego materiału zależy od tego z jakich włókien został wytworzony. Informacja zawierająca skład oraz zalecaną przez producenta temperaturę prania powinna znajdować się na metce.

W przypadku ubrań dla dzieci metki często są usuwane, warto więc znać podstawowe temperatury prania:

  • Biała czysta bawełna – do 90 st. C
  • Czysta bawełna kolorowa, nadrukowana - 40 st. C
  • Bawełna z dodatkami włókien sztucznych – 30 – 60 st. C
  • Jeans – 15-40 st. C

   Jeżeli nie masz pewności z jakiego materiału wykonane jest ubranko, lepiej wyprać je w 30 stopniach.

 

środki piorące do ubranek niemowlęcych

Pranie ubranek dla niemowlaka i małego dziecka – środki.

   Pranie ubranek niemowlęcych i dziecięcych wymaga stosowania specjalnych środków piorących. Wszystkie proszki, płyny czy kapsułki oznaczone jako produkt dla dzieci będą się nadawały. Niemowlęta i małe dzieci mają delikatną skórę, a reakcje alergiczne na chemię są dziś bardzo powszechne, warto więc używać detergentów przebadanych, o niskiej zawartości alergenów, lub hipoalergicznych, nie podrażniających skóry.

   Proszki i inne środki piorące mają zamieszczone informacje o tym w jakich tygodniach-miesiącach życia dziecka zaleca się ich stosowanie. Powinniśmy przestrzegać tego zalecenia. Nie zaleca się stosowania płynów do płukania, przynajmniej do 3 roku życia.

 

body niemowlęce bawełniane dla noworodka

Pranie ubranek w pierwszych tygodniach życia.

   Pranie ubranek dla noworodka i niemowlaka wymaga szczególnych środków. W pierwszych tygodniach życia dziecka najpopularniejsze są dziś płatki mydlane. Ubranka pierzemy w 60 stopniach, lub dodatkowo prasujemy, żeby je wyjałowić, czyli zabić bakterie. Kompleksowo o pierwszym praniu ubranek przed nadejściem dziecka można poczytać tutaj.

 

Pranie ubranek w pralce.

   Większość ubranek niemowlęcych i dziecięcych nadaje się do prania w pralce automatycznej. Dotyczy to zarówno bielizny jak i odzieży wierzchniej. Wyjątkiem od tej reguły są niektóre delikatne tkaniny, na przykład wełna w otulaczach wielorazowych. Pamiętajmy jednak o tym, że ubranka dziecięce należy prać osobno, używając dedykowanych środków piorących, oraz dokładnie płukać.

 

ściereczki wyłapujące kolor

Farbowanie ubranek niemowlęcych – ściereczki.

   Piorąc ubranka dla dziecka często nie mamy na tyle wsadu, aby dzielić pranie na kolory. Pojawia się tu problem z farbowaniem ubranek, zwłaszcza że duża część garderoby jest biała. Dobrym rozwiązaniem są tutaj ściereczki wyłapujące kolor z prania. Wystarczy dorzucić je do wsadu, działają zaskakująco dobrze. Googlaj „chusteczki zapobiegające farbowaniu”.

 

 

Pranie ręczne ubranek.

   Jeżeli chcemy uprać coś „na szybko”, lub mamy ubranko wymagające specjalnego traktowania możemy je uprać ręcznie. Pranie ręczne można wykonać w umywalce lub miednicy z wodą przy użyciu proszku do ubrań dziecięcych lub mydła szarego. Jeżeli zabrudzenie jest mocne, dobrze jest namoczyć ubranko w zimnej wodzie przez około 30 minut. Pamiętajmy żeby dobrze wypłukać ubranko zmieniając wodę.

 

Odplamianie ubranek niemowlęcych.

   Dzieci się brudzą i prędzej czy później znajdą sposób na trwałe zaplamienie ubranka. Jeżeli chcemy odplamić ubranko na którym nam szczególnie zależy dobrze je namoczyć w zimnej wodzi przez 30 minut. Nie należy stosować odplamiaczy. Poszczególne plamy mają swoje metody odplamiania, podobno na plamy z marchewki pomaga moczenie w mydle, ale szczerze mówiąc niektóre plamy po prostu już zostaną, nawet po wielu praniach. Dopóki staramy się odplamić ubranko nie prasujmy go. O różnych metodach na zabrudzenia można poczytać tutaj, albo tutaj.

 

susszenie ubranek niemowlęcych po praniu

Suszenie ubranek niemowlęcych.

   Jest to ważniejszy element niż nam się zdaje. Suszenie musi się odbyć szybko, najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu, tak żeby nie zatęchło. Grzyby i bakterie z powietrza bardzo łatwo rozwijają się na wilgotnym materiale, zostawiając po sobie różne alergeny. Ubranka niemowlęce mają zazwyczaj dużą zawartość bawełny, są podatne na kurczenie się w praniu, dobrze jest je naciągnąć przed suszeniem.

 

Suszenie ubranek w suszarce.

   Jest to bardzo duża wygoda, jednak należy uważać, aby nie zniszczyć ubranka. Temperatury w suszarkach to zazwyczaj 75 stopni C, co w wielu przypadkach będzie oznaczało, że nasze ubranko może się skurczyć lub zniszczyć podczas suszenia. Ubranka z oznaczeniem „suszyć pionowo” nie nadają się do suszenia automatycznego. Kolejnym problemem są napy, które podczas suszenia będą wycierać materiał intensywniej podczas suszenia w suszarce, niż podczas prania na mokro.

   Z naszych doświadczeń wynika, że nie warto suszyć ubranek w ten sposób, ponieważ znacznie skracamy ich żywotność.

 

prasowanie ubranek niemowlęcych

Prasowanie ubranek niemowlęcych.

   Jedną z podstawowych informacji zawartych w instrukcji prania na metce jest zalecenie odnośnie prasowania. Piktogram żelazka określa temperaturę prasowania w zależności od widocznych na nim kropek. Jedna kropka to 110 stopni, dwie 150, trzy to 200 stopni C.

   Ubranka dla noworodka prasujemy zawsze, należy jednak pamiętać, żeby nie przegrzewać ubranka w jednym miejscu, tylko prasować jak normalne ubranie.  Ubranka dla starszaka prasujemy wedle uznania. Prasowanie ubranek niemowlęcych pełni dodatkowo funkcję odkażającą, więc w pierwszych tygodniach życia jest obowiązkowe.

 

pajace niemowlęce z czystej bawełny

Pranie ubranek dziecięcych z czystej bawełny.

   Ubranka z czystej bawełny wymagają większej uwagi podczas prania niż ubranka z materiałów z domieszkami włókien sztucznych. Podczas prania czysta bawełna kurczy się. Jest to jedna z właściwości, po której łatwo poznać wysokiej jakości (i czystości) materiały bawełniane. Największy skurcz nastąpi podczas pierwszego prania, może to być 3-7%. W kolejnych praniach o ile nie przekraczamy zalecanej temperatury prania efekt będzie niezauważalny.

   Materiały z czystej bawełny bardzo łatwo się mną. Przed suszeniem należy je naciągnąć, tak jak naciągamy pościel. Tego typu zabieg sprawia, że ubranko mniej się kurczy oraz dłużej zachowuje dobry wygląd.

   Czasamy mamy wątpliwości czy ubranko jest wykonane z czystej bawełny. Jeżeli nie masz pewności czy twoje ubranko wykonano z czystej bawełny zaglądnij tutaj.

niemmowlece czapeczki muślinowe

Muślin bawełniany

Muślin to rodzaj cienkiej tkaniny jedwabnej, bawełnianej lub wełnianej o cienkim splocie.

Muślin bawełniany można prać w temperaturze około 30 stopni, nie wymaga prania ręcznego. Dobrze jest stosować płyny do delikatnych tkanin. Nie stosujemy natomiast do prania płynów zmiękczających ani wybielaczy. Muślin bawełniany szybko schnie i nie wymaga prasowania.

Muślin bawełniany idealnie nadaje się na przewiewne i oddychające elementy stroju. Istotnymi zaletami muślinu są jego chłonność i miękkość, która poprawia się wraz z kolejnymi praniami.

 

Pranie ubranek z materiału z domieszkami.

   Włókna sztuczne dodawane do materiałów zazwyczaj dobrze znoszą pranie i suszenie. Materiał domieszkowany elastanem lub innym rodzajem włókien sztucznych nie wymaga specjalnego naciągania i lepiej zachowuje kształt. Należy jednak ciągle przestrzegać zaleceń dotyczących prania, włókna sztuczne również są wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę. Materiały tego typu dobrze się piorą i suszą, często nadają się do suszenia w suszarce automatycznej. Minusem tego rodzaju materiału jest prasowanie, wymagane jest ostrożne prasowanie, prasowanie parą lub poprzez szmatkę. Więcej o prasowaniu takich materiałów tutaj.

 

Pranie ubranek z wełny.

   Pranie wełny można prowadzić w pralce przy wyborze odpowiedniego programu lub ręcznie. Wełna wymaga dedykowanych środków piorących lub bardzo delikatnych detergentów. Najczęściej producenci zalecają pranie w temperaturze do 30 stopni. Wełna może się naciągnąć lub zmechacić podczas prania, z tego powodu pranie wełny musi być delikatne. Więcej o praniu wełny znajdziesz tutaj.

 

Ubranka do spania można znaleźć w naszym sklepie, są to na przykład pajace i bodziaki.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł zobacz też inne wpisy na naszym blogu, oczywiście będzie mi miło jeżeli zostawisz komentarz :)

 


Zapraszamy do sklepu z pajacykami


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl