•  

 •  

 •  

 •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Jak zbudować dla dzieci domek ogrodowy z drewna? Rysunki, plan, wymiary, budowa, koszty. 11

Jak zbudować dla dzieci domek ogrodowy z drewna? Rysunki, plan, wymiary, budowa, koszty.

Zosia na ganku domku Domek ogrodowy dla dzieci budowa domku ogrodowego dla dzieci

   Ze względu na ilość materiałów, w tym poście opiszę poszczególne etapy budowy domku ogrodowego dla dzieci wraz z rysunkami poglądowymi konstrukcji. Zamieszczam też moją listę zakupową, starałem się ująć wszystko co kupiłem, ale sprawdźcie to jeszcze ze swoim rysunkiem :P W osobnym poście znajduje się coś w rodzaju fotorelacji z budowy. Do dzieła!

 

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

Pomysł na budowę drewnianego domku ogrodowego dla dzieci.

   Podczas jednego ze spacerów po terenach działkowych widzieliśmy kilka drewnianych domków ogrodowych dla dzieci. To super atrakcja dla maluchów, taki prywatny plac zabaw,  bardzo nam się spodobały. Mają zjeżdżalnie i huśtawki, albo piaskownice pod spodem. Dziadkowie mają ogród i zaproponowali, że można by taki domek ogrodowy postawić wnukom. Przez jakiś czas przeglądaliśmy oferty, ale fajne domki dla dzieci są bardzo drogie. Takie naprawdę duże i fajne potrafią przekraczać 4000 zł, takie mini place zabaw widziałem za ponad 10 000 zł.

   Ponieważ drewniany domek ma zajmować kącik w ogrodzie, dobrze by było żeby dzieci nie wyrosły z niego po dwóch trzech sezonach. Musi być bezpieczny i solidny. Szybko okazało się, że mamy ochotę zbudować go samemu. Ja i dziadek mamy zacięcie do majsterkowania :). No i mamy blisko do Castoramy, więc łatwo wybrać materiały do budowy, zawsze można po coś podjechać w ostatniej chwili, a na koniec oddać co zostanie :P

Domek ogrodowy dla dzieci ze zjeżdżalnią Zosia testuje zjeżdżalnie

   Narysowanie planu zajęło nam może pół godziny. Wymiary poszczególnych elementów dobraliśmy pod kątem efektywnego wykorzystania materiałów. Mamy już troszkę doświadczenia w budowie konstrukcji drewnianych podobnych do domku, ponieważ zdarzyło się nam postawić drewutnię i szopę, dziadek ma też sporo narzędzi. Zrobiliśmy listę zakupową. Bardzo ułatwia sprawę sklep internetowy Casto, bo można sobie sprawdzić co ma jakie wymiary, wybrać materiał i zaprojektować wszystko tak, żeby wykorzystać dobrze zakupione deski. Można też zamówić materiał z dostawą.

 

Lista zakupów:

 • Kotwa ocynkowana 6x (osadzenie słupów)
 • Słup 7x7 1,8m 6x (jeśli domek ma być wyższy niż nasz, albo dalej od ziemi trzeba kupić dłuższe)
 • Deski ławkowe 70x28 x1500 (dobre na wszystko)

           - 3 podłoga

           - 7 konstrukcja

           - 6 futryny okien i drzwi

           - 6 krokwie dachowe

           - 2 na barierkę z przodu i z boku

 • Deska na podłogę (jakaś grubsza, ze 20 mm +) dł. 2m, co najmniej 3m2, my wzięliśmy najtańszą (podłoga domku)
 • Deska obiciowa boazeryjna dł. 2,4m, 8m2 (ściany i dach)
 • 6 narożników stalowych z otworami (do skręcenia krokwi górą)
 • 10 kątowników z otworami (do mocowania więźby, do mocowania barierek)
 • Papodachówka, 5,5 m2 co najmniej, można ją kupować nawet na pojedyncze paski (dach)
 • Listwy wykończeniowe 5x5 (narożniki)
 • Listwy wykończeniowe plastikowe na krawędzie dachu.
 • Impregnaty/lakier do pomalowania
 • Wkręty (nie liczyłem)
 • Zjeżdżalnia, my dokupiliśmy na końcu kurierem

Razem koszt wszystkiego ok. 1200 zł. Koszt Waszego domku zależał będzie w dużej części od tego na jakie deski obiciowe się zdecydujecie. Na pewno warto dostosować trochę plan domku pod dobre wykorzystanie materiałów.

 

Szkielet konstrukcji domku dla dzieci.

   Zdecydowaliśmy się na konstrukcję drewnianą na sześciu słupach 7x7. Słupy osadzone są w ziemi na kotwach stalowych (ocynkowanych). Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, kotwy wbija się w ziemię mniej więcej orientując jak należy. Teren pod domkiem był nieco pochyły, spad utrudniał poziomowanie. Wbiliśmy kotwy na mniej więcej jeden poziom, ponieważ nasze słupy miały jedną długość. Można by też wbić je do końca i uciąć każdy słup z osobna na odpowiednią wysokość, jeżeli kupiliśmy dłuższe, a mamy problem z wbiciem kotw na jedną wysokość.

Rysunek szkieletu konstrukcji

 

   Najpierw wytyczyliśmy obrys sznurkiem i taśmą mierniczą. Trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie. Oznaczyliśmy sobie gdzie wbić kotwy. Samo wbijanie jest proste, należy zachować pion na tyle na ile się da. Uchwyt kotwy ma sporo luzu, dzięki czemu nie ma problemu z pionizowaniem słupów. Słupy mocujemy w kotwach wkrętami cały czas pilnując pionów i odległości między słupami. Mierząc pamiętajmy cały czas o grubości słupów.

   W następnym kroku będzie jeszcze szansa na drobne poprawki, ale im lepiej zrobimy to teraz tym łatwiej będzie nam później. Nasza konstrukcja zawiera się w prostokącie 1,5m x 2,0m. Sam domek ma wymiary 1,5m x 1,2m. Zostaje nam jeszcze 0,8m na ganek. Po jednej jego stronie znajdą się schodki, po drugiej zjeżdżalnia.

 

Wzmocnienie konstrukcji domku dla dzieci, poprawienie pionów i poziomu.

   Całość konstrukcji domku spinamy poziomymi belkami na wysokości podłogi i wieńcem dookoła u góry. Teraz trzeba dociągnąć wszystkie piony i odległości między słupami. Dajemy najpierw jeden wkręt, dzięki czemu belka trzyma nam odległość między słupami, a następnie ustalamy piony i poziomy i dokręcamy drugim wkrętem. Warto to zrobić dość dobrze ponieważ to czy konstrukcja jest prosta ma później kluczowe znaczenie dla wyglądu domku. Dzieciom nie będzie to pewnie przeszkadzać, ale krzywy domek nie wyglądałby dobrze w naszym ogrodzie. Nie należy się spieszyć. Ponieważ deski cięte są wzdłuż słojów drewna warto nawiercać otwory pod każdy wkręt. W ten sposób deska nie jest rozpychana przez śrubę przy wkręcaniu i nie rozłupuje się.

 

Podłoga domku z drewna.

   Projekt naszego domku dla dzieci przewiduje podłogę na wysokości 60 cm nad ziemią. Jest to wysokość, która wydała nam się wystarczająca żeby nie przesłonić całego słońca i mieć w przyszłości trawkę pod domkiem. Można oczywiście zrobić wyżej albo niżej jeżeli komuś lepiej to estetycznie pasuje do ogródka. Każdy ogrodowy domek dla dzieci może być przecież trochę inny :P

Rysunek podłogi domku ogrodowego z drewna

   Po spięciu konstrukcji możemy położyć podłogę. Wybraliśmy deski podłogowe z Castoramy o długości 2m. Wszystkie deski muszą być heblowane, czyli mieć powierzchnię gładką bez drzazg. Powód jest oczywisty, domek drewniany przeznaczony jest dla dzieci i musi być bezpieczny. Raczej odradzam heblowanie samemu wszystkich desek na domek. To naprawdę dużo desek, a cena heblowanych nie jest wcale aż tak wysoka żeby próbować to robić własnymi siłami.

Rysunek futyny okien i dzrzwi

   W następnym kroku mocujemy futryny dwóch okienek i drzwi. W naszym projekcie drzwi wejściowe oraz okno znajdujące się bezpośrednio za nimi mają szerokość 50 cm. Okno boczne ma szerokość 40 cm. Pionowe belki wyznaczające szerokość otworów okiennych (futryna) będą elementem konstrukcji, który umożliwi nam mocowanie desek obiciowych (boazeryjnych), z których wykonane są ściany. Futryny zamocowaliśmy długimi wkrętami do podłogi (od spodu), oraz do poziomych belek wieńca u góry. W miejscu okien i drzwi, deski obiciowe stanowiące ściany domku, należy dociąć na odpowiednią długość. Jeden koniec takiej deski przykręcony będzie do słupa 7x7, drugi do futryny. Początek okna wyznacza nam poziomy parapet. Nasza mała ma dwa latka, jest bardzo zwinna i ruchliwa. Parapet musi być na takiej wysokości, żeby nie mogła się wdrapać na okno, bo wypadnie. Na początek zdecydowaliśmy się umieścić go na wysokości 55 cm, jeżeli będziemy widzieć, że to za mało, zawsze można przykręcić kolejny parapet i podnieść w ten sposób wysokość na której jest okienko.

 

Wykonanie ścian domku dla dzieci.

   Możemy przystąpić do obicia ścian domku dla dzieci. My zdecydowaliśmy się na boazerię z Castoramy o długości 2,4 m, głównie ze względu na bardzo dobrą cenę. Wybraliśmy ją jeszcze na etapie projektowania, stąd długość ściany bocznej to 1,2m, czyli każda deska przecięta na pół wystarcza na dwa „piętra”. Na wysokości okna odpada nam co najmniej 40 cm, więc każda deska wystarcza na kilka „pięter”. Słupy wystają nad ostatnie piętro, między ścianą a dachem będzie mały prześwit. Można go zostawić dla dobrej wentylacji, lub dociąć później deski na wymiar. Z przodu i z tyłu domku zrobimy potem ściany szczytowe przykręcane do krokwi.

Rysunek sposób obicia ścian domku dla dzieci

 

   Podczas przykręcania desek na ściany ważne jest żeby wkręty umieszczone były blisko krawędzi deski. Między 2-3 cm byłoby optymalnie, dzięki temu schowają nam się później pod narożnik 5x5 i nie będą widoczne. Ponieważ kręcimy blisko krawędzi musimy pamiętać o podwiercaniu, żeby wkręt nie rozszczepił deski.

 

Więźba dachowa domku ogrodowego dla dzieci.

   Następny element to więźba dachowa. Ponieważ daszek będzie lekki i bardzo sztywny wystarczą nam trzy krokwy. Połączymy je w trójkąty i umieścimy na słupach. Kąt dachu wybraliśmy tak żeby wyglądał estetycznie, ale jednocześnie, aby dach nie był zbyt wysoki i wygodny do położenia.

Rysunek konstrukcji więźby domku ogrodowego dla dzieci

   Krokwy to deski ławkowe z Casto, jeden koniec ucinamy pod kątem 60 stopni i po złożeniu dwóch mamy między nimi 120 stopni. Łączymy je za pomocą płaskich stalowych narożników z otworami. Dla zwiększenia wytrzymałości dajemy narożniki z obu stron. Na tym etapie trzeba również wybrać jak długie mają być krokwie, wygodniej je dociąć na odpowiednią długość zanim przykręcimy je na dach. Dobrze jest wziąć pod uwagę że będziemy przykręcać do nich potem boazerię, więc długość dobieramy tak żeby wyszła nam pełna ilość desek. U nas wyszło około 1,1 m mierząc po wewnętrznej stronie.

Łączenie kluczy Mocowanie kluczy.

   Przygotowane w ten sposób trójkąty przykręcamy na słupach od góry za pomocą stalowych kątowników. Najlepiej wymierzyć i odznaczyć odległości żeby były równe dołem, potem przykręcić kątowniki i do nich trójkąty z krokwi. Krokwie na domku muszą być licowane ze słupami konstrukcji, w ten sposób możemy później przykręcić do nich deski wypełniające ścianę szczytową. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, żeby szczyty krokwi wyszły na jednym poziomie a same klucze były równo wypuszczone na obie strony domku. Jest to sporo mierzenia, nie należy się śpieszyć. Pion można dogiąć na kątownikach już po przykręceniu.

Rysunek konstrukcja dachu domku dla dzieci

   Następnie przykręcamy do krokwi poziomo deski boazeryjne, te same co na ścianach. Ponieważ mają długość 2,4m a domek z gankiem 2m wychodzi nam że wypuszczamy je po 20 cm na stronę.

   Na tak przygotowaną płaszczyznę kładziemy papodachówkę z Castoramy :P Jest to bardzo proste i wychodzi bardzo tanio jak na uzyskany efekt wizualny. Jedyny haczyk to pierwszą warstwę kładziemy do góry nogami, rysunek na opakowaniu dachówki mówi wszystko. Potem kładziemy od dołu warstwa po warstwie, tak żeby łączenia nie wypadały w tym samym miejscu i mocujemy zszywaczem albo malutkimi gwoździkami z szerokim łepkiem. Na szczycie można założyć ostatni pasek na drugą stronę i w ten sposób zrobić kalenicę, lub pociąć kilka pasków na pojedyncze dachówki i ułożyć wzdłuż kalenicy.

 

Wykończenie domku ogrodowego dla dzieci, schody, barierki, zjeżdżalnia.

   Schodki i barierki można zrobić na dowolnym etapie budowy domku. Nie ma tu specjalnych czarów, co nie wymyślisz będzie dobre. Nasze schodki zrobione są z tych samych desek co podłoga, ponieważ są szerokie i nieco grubsze. Zamocowane są do słupów, po jednym wkręcie na stronę. Dzięki temu mogą swobodnie opadać na ziemię w miarę jak będzie wydeptywana.

 Schodki domku dla dzieci, rysunek poglądowy

   Poręcze i barierki zrobiliśmy z materiałów które mieliśmy pod ręką, efekt widoczny jest na zdjęciach. Poręcz na ganku i nad zjeżdżalnią mocowana jest na kątownikach stalowych.

 Rysunek poglądowy, wykonanie poręczy domku dla dzieci

Poręcz przy schodkach oparta jest na dwóch słupkach z obżynków desek ławkowych przykręconych do boku schodów. Na słupkach oparta jest pojedyncza deska stanowiąca uchwyt poręczy.

Rysunek domku dla dzieci ze zjeżdżalnią

   Zjeżdżalnia mocowana jest na dwóch wkrętach od góry. Warto tu przewidzieć barierkę, pod którą dziecko musi przejść siadając na zjeżdżalnię. Dzięki temu unikniemy głupich pomysłów naszej pociechy, bo dziecko żeby zjechać musi koniecznie usiąść.

 

Podsumowanie budowy.

   Szczerze mówiąc budowa domku okazała się prostsza niż nam się zdawało. Ogrodowy domek dla dzieci to duża frajda dla dziecka i ładny element ogródka. Domek wyszedł taniej niż kupiony, a wygląda bardzo profesjonalnie :) Jeśli macie odrobinę zacięcia do majsterkowania i ogródek, albo dziadek ma, to zachęcam do zbudowania domku dla swoich dzieci. Powodzenia!

 

Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :) Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu

 

Widok ukończonego domku ogrodowego dla dzieci ze zjeżdżalnią

 

Blog<--

Komentarze do wpisu (11)

24 listopada 2020

Zostaw komentarz :D

29 stycznia 2021

Poprawiony rozmiar zdjęć, powinno się ładować szybciej ;)

28 marca 2021

XD

9 kwietnia 2021

Śliczny domek. Wzoruje się na nim zabierając się właśnie za budowę podobnego domku dla moich dzieci. Mam pytanie: w jaki sposób są montowane poziome belki podłogi spinające pionowe? Czy tylko na wkrętach do pionowej belki czy może mają jeszcze jakieś podparcia? Dziękuję i pozdrawiam

10 kwietnia 2021

Mam pytanie jaki orietacyjnie koszt budowy takiego domuku wyszedł?

11 kwietnia 2021

miło widziec tu jakiś komentarz :D Piotrze, belki podporowe podłogi są kręcone na czterech śrubach do pionowego słupa, po dwie na stronę. Kątownik nie był potrzebny, bo trzyma się ok. Łukaszu, około 1200 zł, zależy głównie od desek obiciowych, akurat kupiłem bardzo tanio. Trzeba poszukać dobrej oferty. To było też w zeszłym roku, więc teraz pewnie jest drożej :/

12 kwietnia 2021

Witam . Zajefajny domek, powiedzcie mi jaka wysokość całkowita wyszla domku? Ja mam zamiar zrobić 2 metry belki konstrukcyjne, dajcie znać czy będzie dobrze pozdro.!

13 kwietnia 2021

Michale, wysokość wyszła około 2,3 m. Jeżeli chodzi o wysokość słupów to u nas było 1,8 m, ale 2m będzie też dobrze. Najlepiej narysować sobie najpierw w skali na kartce, żeby zobaczyć czy będzie dobrze wyglądał. pozdrawiam :)

13 kwietnia 2021

Dziękuję za wcześniejszą odpowiedź :) Jesz jedno pytanie dot. deski ławkowej. Podane wymiary to 70x28 x24, natomiast jeden z boków domku ma np: 1,2m. Jak przy tych wymiarach słupy pionowe zostały połączone taką deska lawkowa? Pozdr!

13 kwietnia 2021

Piotrze, mój błąd, deska ławkowa, której używaliśmy, ma 70x28x1500, czyli 1,5 metra na długość. Na szerokość domku wchodzi cała deska, na długość, tam gdzie są górą spięte słupy, tam są dwa kawałki, 1,2 i 0,8 m, z łączeniem na słupie. Dzięki za znalezienie błędu, pozdrowienia :)

14 kwietnia 2021

Teraz wszystko jasne. Dziękuję ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl