Niemowlakowi się nie odbija - co zrobić?
Wiele dzieci ma problemy z odbijaniem, ale co zrobić żeby dziecku „ładnie się odbiło”? Czy dziecko odbije się po każdym karmieniu? Co zrobić jeżeli dziecko trudno się odbija, czy dziecko można odłożyć bez odbijania? Jak odbijać niemowle?
Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.
Co zrobić jeżeli niemowlakowi się nie odbija? - odbijanie na ramieniu.
Jeżeli dziecku się nie odbija samoczynnie po jedzeniu, powinniśmy spróbować mu pomóc. Najpopularniejsza metoda polega na noszeniu dziecka w pozycji pionowej, przewieszonego przez ramię. W tej pozycji rączki niemowlęcia zwisają swobodnie na naszych plecach, jedną ręką podtrzymujemy głowę niemowlaka, drugą podtrzymujemy pupę. Plecy maluszka ułożone są pionowo, lub lekko nachylone w naszą stronę. Procedura odbijania powinna trwać 10-15 minut, dziecko może odbić kilka razy zanim uwolni się całe powietrze.
Przeczytaj potem "jak nosić niemowle?-chwyty i pozycje".
Przy trudnościach w odbijaniu dziecka na ramieniu pomaga:
- Spacerowanie, które wywołuje lekkie drgania i pomaga powietrzu wędrować do góry.
- Klepanie delikatnie dziecka po plecach.
- Lekkie podkurczenie nóżek dziecka.
- Odchylanie go do tyłu co kilka minut, a następnie ponowne odkładanie na ramię.
- Ubranko luźne w pasie, raczej pajacyk/body niż śpiochy czy półśpiochy
Pozostałe metody odbijania.
Drugą metodą jaką warto wypróbować jest noszenie dziecka w pozycji leżącej na przedramieniu, podobnie jak przy karmieniu, ale z lekko uniesioną głową. Jeśli to nie pomoże lub dziecko nie akceptuje tej pozycji kiedy nie je, można też wypróbować kolejną metodę.
Trzecim skutecznym sposobem na odbicie dziecka po jedzeniu jest ułożenie go w pozycji na brzuszku, na naszych udach. Nogę na której opierają się rączki i główka można unieść nieco do góry. Ręką delikatnie poklepujemy dziecko po pleckach.
Dlaczego trzeba odbijać dziecko?
Niemowlę należy odbijać, ponieważ podczas jedzenia połyka powietrze. Pęcherzyki pozostają uwięzione w gęstym mleku (lub innych pokarmach) i powodują dyskomfort. Więcej o samym odbijaniu się można znaleźć na Wiki.
Ze względu na to że pokarm jest gęsty, wydostawanie się uwięzionego powietrza jest powolne i zachodzi z trudem. W miarę jak niemowlę uczy się jeść i rozwija poprawne odruchy przy jedzeniu, konieczność odbijania zanika.
Jak poznać czy dziecko trzeba odbijać?
W okresie niemowlęcym dziecko należy odbijać po każdym karmieniu ponieważ powietrze uwięzione w brzuszku powoduje u dziecka dyskomfort. Podstawowym objawem nie odbicia się dziecka jest niepokój, wiercenie się, marudność. Jeżeli dziecko nie zostanie odbite, po pewnym czasie ulewa, czyli zwraca część pokarmu. W miarę kształtowania się odruchów związanych z jedzeniem dziecko połyka coraz mniej niepożądanego powietrza i „słabiej się odbija”.
To czy dziecko trzeba będzie odbić można często poznać po tym jak je. Jeżeli je spokojnie i powoli to połknie mniej powietrza. Jeżeli dziecko marudzi przy jedzeniu, wierci się, je szybko, krztusi się, wtedy odbijanie będzie konieczne. Z tego też powodu trzeba dziecko karmić często i regularnie, ponieważ kiedy jest głodne, je mniej spokojnie. Jeżeli masz problem z ulewaniem, popatrz tutaj.
Czy dziecko można odłożyć jeśli mu się nie odbiło?
Jeżeli dziecko nie odbije się pomimo naszych starań (15 minut w pozycji na ramieniu) możemy je spróbować odłożyć w pozycji bocznej i obserwować. Jeżeli jest niespokojne, ruchliwe, powinniśmy dalej próbować je odbić. Czasem dziecko pomimo naszych starań się nie odbije i uleje, a w takim przypadku musimy zawsze uważać na zadławienie. Maluszka trzeba zawsze obserwować, w miarę jak nabierzemy doświadczenia będzie nam coraz łatwiej rozpoznać jego nastroje i potrzeby.
Zalecamy spokój i cierpliwość, odbijanie to dobra okazja żeby się poprzytulać i zagrzać maluszka. Korzystaj dopóki możesz, potem będzie „mamo daj dwie dychy bo wychodzę”, z Tobą jak było?
Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)
Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu, można tam znaleźć pajacyk w którym jest Zuzia ;)
Ojciec
Świetne. Bardzo dużo wskazówek oraz trafnych spostrzeżeń. Co do gęstych pokarmów - dzieciątka karmione butlą mają wiecej problemów z odbiciem niż te karmione piersią gdzie pokarm jest rzadszy. Rownież ważne jest w jaki sposób dziecko je 'zachłannie' czy nie. O czym autorka wcześniej wspomniała. Pozdrawiam.
Kasia i Grześ
Dzięki! Cieszę się, że się na coś przydało :) pozdrowienia
Monika, świeżo upieczona mama
Dziękuję za cenne wskazówki.
Kasia i Grześ
Cała przyjemność po naszej stronie :) pozdrowienia
Jan stoklowski
Klepanie po plecach nic nie daje. Takie są fakty medyczne.
Kasia i Grześ
Panie Janie, klepanie klepaniu nie równe. Nie jestem medykiem, ale wydaje mi się, że w przypadku bąbelków powietrza uwięzionych w pokarmie drgania powinny ułatwić koagulację i odrywanie się pęcherzyków powietrza od ścianek przełyku czy żołądka. Klepanie po plecach na pewno uspokaja maluszka. Ciężko mi uwierzyć, że pokolenia naszych mam i babć mogą się aż tak mylić, czy ma Pan może jakiś link do tego badania? Byłby bardzo pożyteczny, wiele osób tu zagląda. Pozdrawiamy serdecznie!
Krzysiek
Klepanie działa, nie raz lekko klepnę moja małą i os razu jej sie odbija więc proszę pana nie pal jana!
Weda
Moja córeczka ma 12 dni i nie zawsze odbija. Zazwyczaj po pokarmowe zasypia i wtedy już koniec z odbiciem. Nie ulewa i nie zwraca pokarmu. Czy to jest normalne?
Kasia i Grześ
Droga Wedo, jeżeli mała je spokojnie i nieduże ilości to może się udać bez odbijania, ale zawsze lepiej spróbować. Pozdrawiamy!
Marta
Weda a karmisz piersia czy mm? Bo moja mała ma miesiąc i jest z nią identycznie. Zdarzyło się, że nawet godzinę ja odbijamy i nic z tego. Czasami spokojnie soi a Czasami widać,że ja męczy. My karmimy się mm
Mateusz
Super poradnik
Kasia i Grześ
Bardzo nam przyjemnie, cieszę się, że udaje się pomóc :D pozdrowienia!
Ania
Moja córeczka ma 7 miesięcy, i odbija jej się nawet 2h po jedzeniu, i do tego czasu też ulewa. A w nocy jak je na śpiąco to nic się nie dzieje. Czy to jest normalne?
Kasia i Grześ
Przez sen je spokojniej i nie ulewa :) Niektóre dzieci lubią się przejadać, to normalne i minie, ale najlepiej zawsze wszystko skonsultować z lekarzem przy kolejnej wizycie. Pozdrowienia i powodzenia!
Monika
Mam problem moja mała ma 6 tygodni i w żadnej pozycji nie może odbić, w każdej staram się ją trzymaj około tych 15 minut, poklepuje, spaceruje i masuje żeby jej ułatwić lecz na nią to nie działa śpi bardzo źle pręży się i napina, bardzo przy tym stęka więc wiem że się męczy..
Monika
Nie wiem czy to ważne ale zapomniałam dodac że kamie ja wyłącznie piersią
Beata
Wspaniały wpis Czy mogłabym dostać fotkę jak ułożyć dziecko na udach? Chodzi o nóżki czy mają leżeć swobodnie. Moje dzieciątko płaczę przy odbijaniu na górze :( Czym różni się druga metoda od pierwszej? Bo wyglądają tak samo? Pozdrawiam serdecznie
Kasia i Grześ
Pani Beato, nóżki mogą zwisać swobodnie, ale to nie jest wymóg, dzidziuś będzie je trzymał po swojemu, ważne żeby pozycja była relaksująca, nie napięta. Co do zdjęcia to faktycznie oba zdjęcia pokazują pozycje na ramieniu tylko z różnych kątów, pozycja o którą Pani chodzi jest na ostatnim zdjęciu, Zuzia ma na nim nogi podparte kolanem mamy, pozdrawiamy serdecznie!
Kasia i Grześ
Pani Moniko, zawsze polecam spytać lekarza, może to jakieś problemy z trawieniem? Dużo jest teraz różnego typu nietolerancji, nasza koleżanka musiała odstawić zupełnie orzechy, czekoladę, nabiał i mięso drobiowe. Dopiero kiedy ona była na diecie dziecko zaczęło dojadać i spać spokojnie. Pozdrawiam i życzę snu!