•  

  •  

  •  

  •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Niemowlakowi się nie odbija - co zrobić? 0

Dziecko się nie odbija - Co zrobić?

Niemowlakowi się nie odbija - co zrobić?

   Wiele dzieci ma problemy z odbijaniem, ale co zrobić żeby dziecku „ładnie się odbiło”? Czy dziecko odbije się po każdym karmieniu? Co zrobić jeżeli dziecko trudno się odbija, czy dziecko można odłożyć bez odbijania?

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

Odbijanie na ramieniu

Co zrobić jeżeli niemowlakowi się nie odbija? - odbijanie na ramieniu.

   Jeżeli dziecku się nie odbija samoczynnie po jedzeniu, powinniśmy spróbować mu pomóc. Najpopularniejsza metoda polega na noszeniu dziecka w pozycji pionowej, przewieszonego przez ramię. W tej pozycji rączki niemowlęcia zwisają swobodnie na naszych plecach, jedną ręką podtrzymujemy głowę niemowlaka, drugą podtrzymujemy pupę. Plecy maluszka ułożone są pionowo, lub lekko nachylone w naszą stronę. Procedura odbijania powinna trwać 10-15 minut, dziecko może odbić kilka razy zanim uwolni się całe powietrze.

 

Przy trudnościach w odbijaniu dziecka na ramieniu pomaga:

  • Spacerowanie, które wywołuje lekkie drgania i pomaga powietrzu wędrować do góry.
  • Klepanie delikatnie dziecka po plecach.
  • Lekkie podkurczenie nóżek dziecka.
  • Odchylanie go do tyłu co kilka minut, a następnie ponowne odkładanie na ramię.

 

Odbijanie niemowlaka po jedzeniu

Pozostałe metody odbijania.

   Drugą metodą jaką warto wypróbować jest noszenie dziecka w pozycji leżącej na przedramieniu podobnie jak przy karmieniu, ale z lekko uniesioną. Jeśli to nie pomoże lub dziecko nie akceptuje tej pozycji kiedy nie je, można też wypróbować kolejną metodę.

   Trzecim skutecznym sposobem na odbicie dziecka po jedzeniu jest ułożenie go w pozycji na brzuszku, na naszych udach. Nogę na której opierają się rączki i główka można unieść nieco do góry. Ręką delikatnie poklepujemy dziecko po pleckach.

 

Dlaczego trezba odbijać dziecko?

   Niemowlę należy odbijać, ponieważ podczas jedzenia połyka powietrze. Pęcherzyki pozostają uwięzione w gęstym mleku (lub innych pokarmach) i powodują dyskomfort. Więcej o samym odbijaniu się można znaleźć na Wiki.

   Ze względu na to że pokarm jest gęsty, wydostawanie się uwięzionego powietrza jest powolne i zachodzi z trudem. W miarę jak niemowlę uczy się jeść i rozwija poprawne odruchy przy jedzeniu, konieczność odbijania zanika.

Odbijanie dziecka na plecach

Jak poznać czy dziecko trzeba odbijać?

   W okresie niemowlęcym dziecko należy odbijać po każdym karmieniu ponieważ powietrze uwięzione w brzuszku powoduje u dziecka dyskomfort. Podstawowym objawem nie odbicia się dziecka jest niepokój, wiercenie się, marudność. Jeżeli dziecko nie zostanie odbite, po pewnym czasie ulewa, czyli zwraca część pokarmu. W miarę kształtowania się odruchów związanych z jedzeniem dziecko połyka coraz mniej niepożądanego powietrza i „słabiej się odbija”.

   To czy dziecko trzeba będzie odbić można często poznać po tym jak je. Jeżeli je spokojnie i powoli to połknie mniej powietrza. Jeżeli dziecko marudzi przy jedzeniu, wierci się, je szybko, krztusi się, wtedy odbijanie będzie konieczne. Z tego też powodu trzeba dziecko karmić często i regularnie, ponieważ kiedy jest głodne, je mniej spokojnie. Jeżeli masz problem z ulewaniem, popatrz tutaj.

 

Odbijanie dziecka na kolanach

Czy dziecko można odłożyć jeśli mu się nie odbiło?

   Jeżeli dziecko nie odbije się pomimo naszych starań (15 minut w pozycji na ramieniu) możemy je spróbować odłożyć w pozycji bocznej i obserwować. Jeżeli jest niespokojne, ruchliwe, powinniśmy dalej próbować je odbić. Czasem dziecko pomimo naszych starań się nie odbije i uleje, a w takim przypadku musimy zawsze uważać na zadławienie. Maluszka trzeba zawsze obserwować, w miarę jak nabierzemy doświadczenia będzie nam coraz łatwiej rozpoznać jego nastroje i potrzeby.

 

   Zalecamy spokój i cierpliwość, odbijanie to dobra okazja żeby się poprzytulać i zagrzać maluszka. Korzystaj dopóki możesz, potem będzie „mamo daj dwie dychy bo wychodzę”, z Tobą jak było?

  Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu, można tam znaleźć pajacyk w którym jest Zuzia ;)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl