•  

  •  

  •  

  •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Niemowlę kręci głową na boki – czy się martwić? 0

Niemowle kręci głową - czy się martwić?

Niemowlę kręci głową na boki – czy się martwić?

   Jakiś czas temu zauważyliśmy, że nasza młodsza (5 miesięcy) córeczka czasem wykonuje takie dziwne gwałtowne ruchy główką na boki. Troszkę nas to zmartwiło więc usiadłem od razu do internetu żeby sprawdzić o co chodzi. Rzucanie głową na boki nie jest takie niespotykane.

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

Dlaczego dziecko energicznie kręci głową na boki?

   Gwałtowne kręcenie głową na boki to dość popularne zachowanie u dzieci w wieku niemowlęcym i może mieć różne przyczyny. Od około 6 miesiąca u niemowlęcia zaczynają kształtować się odruchy związane z błędnikiem. Dziecko zaczyna wtedy odwracać głowę w odpowiedzi na różne bodźce, ale również potrząsać głową dla zabawy. Jeżeli dziecko kręci głową energicznie w prawo i w lewo najbardziej prawdopodobne jest, że w ten sposób próbuje pobudzić swój błędnik i wywołać stan lekkiego oszołomienia. Jest to typowe zachowanie, sprawia mu przyjemność i pomaga w zasypianiu. Starsze dzieci często kręcą się w kółeczko aż im się „zakręci w głowie” i też czerpią z tego przyjemność. Rzadziej może to być objaw infekcji ucha, choroby wieku dziecięcego lub objaw neurologiczny.

 Zuzia się kręci, rozrabia i śmieje

Czy trzeba z tym iść do lekarza?

   W przypadku dzieci zawsze chcemy być bardzo ostrożni i wykluczyć wszelkie możliwości. Podobne do kręcenia głową mogą być też objawy związane z zapaleniem ucha, lub innymi chorobami wieku dziecięcego, dlatego każde nietypowe czy niepokojące zachowanie trzeba zawsze zgłosić lekarzowi. Na szczęście jest XXI wiek więc można mu nagrać filmik telefonem.

  Jak zawsze w przypadku tego typu nietypowych zachowań u dziecka musisz ocenić sama. Na początku oglądnij dobrze uszy. Nietypowe zachowania trzeba obserwować i wspomnieć o tym przy następnej wizycie u lekarza. Ale jeżeli zachowanie jest niepokojące, wygląda na niezamierzone drgawki lub skurcze, często się powtarza, również kiedy dziecko jest wypoczęte, występują różne objawy bólowe itp., trzeba to zaraz zgłosić lekarzowi.

 

 

Inne wytłumaczenia kręcenia głową przez dzieci

   Wielu rodziców po dłuższych obserwacjach dochodzi do wniosku, że to nic niepokojącego. Można o tym poczytać na różnych forach:

   Rodzice często najlepiej znają swoje dziecko, potrafią za pomocą szóstego zmysłu rozpoznać czy zachowanie dziecka jest normalne. Wśród różnych proponowanych przyczyn kręcenia głową u swoich dzieci podają:

  • Chęć rozmasowania, lub rozluźnienia mięśni karku,
  • Chęć rozbudzenia się,
  • Chęć strząśnięcia czegoś malutkiego, na przykład włosa,
  • Próba oglądnięcia się za czymś czego nie mogą znaleźć wzrokiem,
  • Swędzenie głowy,

Choć wszystkie te wytłumaczenia wydają mi się prawdopodobne to lekarze są raczej sceptyczni i najczęściej diagnozują objawy rozwoju błędnika :).

 Zuzia leży spokojnie, ładny pajacyk

Dlaczego moja Zuzia kręci głową?

   Nasza mała ewidentnie sama kręci głową (dość intensywnie, nawet „rzuca”), ale zazwyczaj kiedy jest już zmęczona i próbujemy ją położyć. Możliwe, że pomimo zmęczenia nie zawsze ma już ochotę iść spać i próbuje się rozbudzić. Często też przy tej okazji pręży się w łuk i marudzi. Poza tym Zuzia bardzo lubi bujanie na rękach, kołyski bujaki, siedziki itd., więc może chodzi o lekkiego kręciołka, który właśnie pomoże jej zasnąć? Kiedyś spytamy, na razie to nic poważnego.

 

Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu.

Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl