•  

 •  

 •  

 •  

Niemowlę nie lubi przebierania i przewijania? Jak to zmienić? 0

Niemowle nie lubi się przebierać? Co zrobić?

Niemowlę nie lubi przebierania i przewijania? Jak to zmienić?

   Ten artykuł ułatwi Ci przebieranie i przewijanie niemowlęcia, pomoże zyskać pewność siebie podczas tej czynności. Wielu rodziców ma problem z maluszkiem, który nie lubi się przebierać. Postaram się wyjaśnić przyczyny i podpowiem na co zwrócić uwagę przebierając różne elementy ubranek. Pomogę też wybrać ubranka do łatwego przebierania.


  Spis treści:


 

dziecko, które nie lubi się przebierać

Dlaczego niemowlę nie lubi się przebierać i jak temu zaradzić?

   Wielu rodziców zwłaszcza w okresie buntu malucha doświadcza problemów przy przewijaniu i przebieraniu. Wystarczy poczytać na forach, problem jest powszechny. Małe dzieci nie lubią się przebierać ponieważ czynność ta wymaga:

 • Oddania kontroli nad tym co się z nim dzieje.
 • Oderwania się od bardziej interesujących zajęć.
 • Aby rodzice ułożyli ich ręce lub nóżki w określony sposób.
 • Wykonania ruchów poza komfortowym dla nich zakresem.
 • Małe dziecko nie rozpoznaje naszych intencji, nie rozumie co się z nimi dzieje i może się wystraszyć.

   Niemowlęta są bardzo delikatne i niechętnie poddają się naszemu prowadzeniu. Dopiero uczą się kontrolować i koordynować ruchy swoich kończyn. Podstawy motoryki dużej i małej rozwijają się do 3 roku życia, noworodek nie kontroluje swoich ruchów. Należy pamiętać, że to co dla 3 latka jest już normalnym ruchem ręką dla niemowlaka może oznaczać dyskomfort lub ból.

   Zdolności komunikacyjne w okresie niemowlęcym również są bardzo ograniczone, dziecko reaguje płaczem na każdy dyskomfort i niepewność. Jednak nawet niemowlęta rozpoznają nasz ton głosu i ogólny nastrój panujący wokół nich. Rozpoznają nasze poirytowanie i brak wprawy przy przebieraniu.

   Dzieci zawsze mają coś ciekawszego do roboty niż przebieranie się. Starsze maluchy wolą bawić się misiem, albo grzechotką. Musimy sprawić aby przebieranie było ciekawą, przyjemną czynnością.

 

przebieranie to miły czas

Jak przebierać dziecko porady ogólne:

 • Sprawdzić czy okno jest zamknięte, czy nie jest zimno w pokoju, wszystko przygotować, nie zostawiać dziecka.
 • Aby dziecko dało się spokojnie przebrać dobrze jest zacząć od wprowadzenia uspokajającego tonu głosu, który zakomunikuje dziecku, że nie dzieje się nic niezwykłego. Nie wiesz co mówić do dziecka? Mów rzeczy takie jak „A tutaj jest malutka rączka, ona teraz wyjdzie z rękawka, a ta druga rączka pójdzie się teraz pobawić z prawą rączką…”, opisuj powolutku czynności.
 • Jeżeli tylko przewijamy można dać mu do rąk zabawkę, operacjabędzie prowadzona na tyłach.
 • Należy położyć dziecko w wygodnym miejscu, najlepiej miękki przewijak, płaskie łóżko. Nie za wysoko. Pozwolić się dziecku oswoić chwile z nową pozycją.
 • Jeżeli dziecko nie chce leżeć zamieniamy sytuacje w głaskanie i przytulanie, aż się grzecznie położy czekając na pieszczoty.
 • Cały czas mówiąc do malucha powoli rozpinamy ubranko, uśmiechamy się. Jeżeli ubranko posiada napy przy szyi rozpinamy je w pierwszej kolejności.
 • Podczas przebierania należy pamiętać o stabilizacji głowy niemowlaka!
 • Kończyny dziecka przytrzymujemy stabilizując stawy, czyli za łokieć lub kolano, tak żeby wygodnie nimi manipulować. Przytrzymywanie stawu ma efekt uspokajający, który zostaje nam na całe życie. Poproś kogoś żeby przytrzymał chwilę twój nadgarstek, zobacz czy poczujesz się bardziej komfortowo.
 • Nie odkrywaj malucha bardziej niż to konieczne, jeżeli nagle zrobi mu się zimno to się wystraszy.
 • Nie walczymy z dzieckiem, jeżeli idzie źle, trzeba je uspokoić.
 • Przy przebieraniu sprawdzamy pieluszkę i jeżeli trzeba przewijamy malucha.
 • Przekładając głowę lub rączkę przez otwór dobrze jest zrolować swobodną część ubranka w harmonijkę i rozwinąć na dziecku.
 • Jeżeli ubranko jest troszkę ciasne, małe, źle skrojone, naciągamy ubranko, nie dziecko. A najlepiej bierzemy inne ubranko.
 • Aby nasunąć ubranko na plecy należy obracać maluszka z boku na bok i naciągać po trochę. Można też podłożyć swoją rękę pod plecy dziecka, tak żeby materiał (i napy!) nie tarł o skórę dziecka.
 • Zapinając napy pamiętamy żeby nie uszczypnąć maluszka.
 • Przebieranie to czas na przytulanie i pieszczoty, dobrze jest zamienić je w zabawę.

   Po kilku udanych przebieraniach dziecko będzie coraz spokojniejsze. Z wiekiem gdy nauczy się kontrolować swoje ruchy przebieranie nie będzie już stanowić problemu. Pozbądź się metek jeżeli irytują dziecko. Jeżeli masz problem z przewijaniem tylko w nocy poczytaj tutaj.

 


Zapraszamy do sklepu z pajacykami


 

Zakładanie rękawów

   Rączki dziecka są ruchliwe, trzeba je przytrzymywać delikatnie. Najlepiej jest trzymać za łokieć i starać się nie odciągać za bardzo na zewnątrz. Dzieci lubią być skulone i ściśnięte, rozkładanie rąk na boki jest dla nich bardzo nieprzyjemne. Jeżeli masz ubranka trochę większe nie powinno być problemu z włożeniem rękawa na rączkę lekko uniesioną przy tułowiu. Jeżeli ubranko jest małe, lub źle zaprojektowane, będzie sprawiać problemy. Jeżeli musisz, naciągaj ubranko, ale uważaj na dziecko.

 

Ściąganie rękawów

   Wkładając palce do środka rękawa ujmujemy rączkę w łokciu. Wyciągamy delikatnie, drugą ręką przytrzymujemy rękawek. Rączkę dziecka kierujemy w stronę korpusu, nie odciągamy z rękawem. Operacja powinna odbywać się powoli i spokojnie, chwyt za łokieć ułatwia manipulowanie rączką dziecka. Ciągnięcie za rękaw powoduje dyskomfort, odwodzi rękę na zewnątrz, przytrzymywanie stawu daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

   Myślę, że tutaj pojawia się najwięcej błędów. Jest pokusa żeby pociągnąć za rękaw i mieć to szybko z głowy. Dzieci jednak tego nie lubią, a ponieważ najpierw ściągamy ubranko to potem są wkurzone do końca przebierania.

 

Przekładanie głowy

   Przekładanie głowy to stosunkowo łatwa operacja przy przebieraniu. Należy uważać na delikatny nos i uszy. Zwijamy ubranko w dłoniach pozostawiając otwór na głowę Trzeba to zrobić spokojnie, głowa musi przejść „z luzem”. Po pierwsze głowa dziecka

   Ubranka z ciasnym otworem wokół szyi wydają się być ciepłe ale sprawiają dużo problemów przy przebieraniu. Dzieci bardzo nie lubią uczucia ucisku na szyi. Podstawowy problem przy przekładaniu głowy ubierając lub zdejmując ubranko jest to, że otwór jest często za mały. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie większa w stosunku do reszty ciała i takie powinien być otwór na głowę. Wybieraj ubranka wygodne do przebierania, dobrze przemyślane przez projektanta ;)

 

Zdejmowanie i zakładanie nogawek

   Podczas przebierania nóżek wrażliwym miejscem jest kostka, kolano i biodro. Nogawkę najlepiej zwinąć w palcach i rozwinąć na nodze dziecka. Często wygodnie jest nałożyć obie zwinięte nogawki do kostek i dopiero wtedy rozwinąć dalej (np. śpioszki). Jeżeli ubieramy pajacyk lub kombinezon powinniśmy zacząć właśnie od nóżek.

   Najwięcej problemów przy zakładaniu nogawek sprawiają niekontrolowane ruchy stóp dziecka. Stopa może ugrzęznąć w poprzek nogawki, dlatego maluszkom nie należy „wciągać” śpioszków. Łatwiej jest je rozwinąć. W przypadku dzieci trochę starszych można wykorzystać energiczne kopniaki do ubrania nogawek jeżeli są odpowiednio luźne, na przykład w spodenkach dresowych.

 

Jakie ubranka są łatwe do przebierania?

   Niektóre kroje sprzyjają łatwemu przebieraniu dzieci i są komfortowe zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Przy wyborze ubranka dobrze jest zwrócić uwagę na sposób zapinania. Rozłożenie nap musi zapewniać odpowiednio duży otwór na głowę. Jeżeli chcemy przebrać dziecko szybko wygodne są kroje które nie wymagają rozpinania wszystkich nap.

   Ubranka łatwiej się przebierają gdy są trochę luźne. Dopasowane i opinające, lub po prostu za małe zawsze będą sprawiać problemy. Dodatkowo będą też wpływać na pogorszenie nastroju malucha. Chodzenie w zbyt ciasnym ubraniu musi irytować.

   Dobrze jest wyobrazić sobie jak będzie wyglądało przebieranie, czego szczególnie nie lubi nasza pociecha, co ułatwiło by nam zadanie. Wybierajmy przemyślane i sprawdzone rozwiązania, pytajmy znajomych co im się dobrze przebiera.

   Krój wygodny do przebierania jest szczególnie ważny w okresie niemowlęcym, ze swojego  doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej się sprawdzają:

 • Body kopertowe i rampersy letnie – Są to ubranka rozpinane na boku, pozwalające na wygodne przebieranie najmłodszych. Tego typu krój pozwala rozłożyć ubranko na płasko, położyć na nim dziecko i łatwo zapiąć. Jest to proces powolny, ale wymaga mniejszego zakresu manipulowania rączkami i nóżkami dziecka dzięki temu, że ubranko całkiem się rozpina.
 • Body EasyOn z klapą – Moje wymarzone ubranko body, zaprojektowane do łatwego przebierania. Dla mnie najwygodniejsze rozwiązanie, mało popularne wśród producentów ze względu na duży koszt nap. Polecam film z Kasią poniżej.
 • Pajace i rampersy na zamek – Pajace to ubranko, które będzie się przebierać łatwiej jeżeli jest odpowiednio skrojone i trochę szersze pod pachami. Najwygodniejsze wśród pajacy są te zapinane na zamek.
 • Body zapinane na zakładkę – Popularny wybór rodziców mających problem z przebieraniem, pomaga zwłaszcza przy przekładaniu głowy. My szyjemy je z czterema napami, w tym dwie zapobiegają rozciąganiu zakładek pod szyją. Przebierają się bardzo dobrze nie wszystkie napy trzeba rozpinać.

    Mam nadzieję, że porady okażą się pomocne. Jeżeli tak, zostaw komentarz! Mottem mojej marki jest tworzenie ubranek wygodnych dla dziecka i rodzica. Jeżeli masz ochotę na ubranka do łatwego przebierania, zapraszam również do sklepu.

 

 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł zobacz też inne wpisy na naszym blogu, szczególnie #moda niemowlęca. Oczywiście będzie mi miło jeżeli zostawisz komentarz :)

 


Zapraszamy do sklepu z bodziakami


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl