•  

 •  

 •  

 •  

Objawy ząbkowania – jak rozpoznać? co pomaga? 0

Ząbkowanie u niemowląt - jak rozpoznac co pomaga

Objawy ząbkowania – jak rozpoznać? co pomaga?

   Podobno 1/3 dzieci przechodzi ząbkowanie bezobjawowo.  Nasze dwie córeczki należą jednak do 2/3, przechodziły ząbkowanie długo i boleśnie, z wysoką temperaturą. Podpowiem jak objawia się ząbkowanie, kiedy się zaczyna, ile trwa i wreszcie co naprawdę pomaga na trudne ząbkowanie.

 

Spis treści:

 

Jakie są objawy ząbkowanie?

   Aby rozpoznać ząbkowanie musimy poobserwować malucha i znać objawy, oto one:

 1. Dziecko się ślini – dzieci zawsze się ślinią, ale kiedy mają cały czas mokrą buzię i kapie im z brody to prawie na pewno ząbkują.
 2. Brak apetytu – dzieci jedzą raz lepiej raz gorzej, ale u nas przy ząbkowaniu zawsze mało jadły.
 3. Opuchnięte, gorące dziąsła – prawie zawsze.
 4. Widać ząbek na wierzchu lub pod powierzchnią dziąsła – nie zawsze tak jest ale jest to mocna przesłanka.
 5. Dziecko chętniej się przytula – jak boli to do mamy.
 6. Katar - zazwyczaj przeźroczysty, albo mleczny.
 7. Podniesiona temperatura, często ok 37 °C, okresowo 38 °C – jest to najbardziej uciążliwy objaw, niby mówi się, że do 38 °C, ale bywa wyżej, nasze dziewczyny miewały i 39 °C. Przy małym dziecku z wysoką gorączką zawsze idziemy do lekarza.
 8. Dziecko jest niespokojne / rozdrażnione / płaczliwe – to co najczęściej zwraca naszą uwagę i sprawia, że zaczynamy szukać przyczyn. Jeżeli to nie zęby i szukasz przyczyn marudzenia poczytaj też tutaj.
 9. Dziecko źle śpi – nasze dziewczyny bardzo źle śpią w trakcie ząbkowania, płytko, często budzą się bez powodu z płaczem.
 10. Dziecko wkłada do buzi palce i „gryzie” zabawki – słaby objaw, zawsze trochę gryzie :D
 11. Dziecko pociera buzię, ucho, nos – zazwyczaj ciężko powiedzieć, czy dziecko pociera buzie więcej niż zwykle.
 12. Wysypka wokół ust lub zaczerwienienie – szczególnie przy przedłużającym się ząbkowaniu.
 13. Kalendarz ząbkowania wskazuje, że jesteśmy w okresie ząbkowania – słaby objaw, dzieci są bardzo różne. Okresy wychodzenia kolejnych zębów zachodzą na siebie, czasem ciężko zgadnąć. Bardzo przydaje się kolejność wyżynania.
 14. Biegunka – u nas występowała pod koniec, więc już wiedzieliśmy dawno, że to zęby.
 15. Odparzenia pupy i kroku – przy ząbkowaniu trzeba lepiej zadbać o higienę tych miejsc.

 


Zapraszamy do sklepu z bodziakami


 

Jak rozpoznajemy ząbkowanie?

   Ząbkowanie można rozpoznać najłatwiej kiedy wchodzi w fazę finalną i ząbek jest już widoczny, a do tego dziecko ma opuchnięte dziąsła i się ślini. Czasem widać go wcześniej jeszcze zanim przebije się przez dziąsło. Wiele dzieci odczuwa ból tylko przy samym wyżynaniu się zęba.

Powyższa lista uszeregowana jest w kolejności od najbardziej pewnych objawów ząbkowania do najmniej. Sprawdzają się wszystkie, zawsze jest ich więcej niż jeden. Nie zawsze objawy są te same, ale dziecko może mieć swój "ulubiony" zestaw.

Często nie mamy stuprocentowej pewności szukając samych objawów. Mimo to, jeżeli dużo objawów się zgadza, możemy zweryfikować nasze przypuszczenia podając dziecku zmrożony gryzak lub maść na dziąsła. Jeżeli przynosi ulgę to będą zęby.

Jeżeli Twój maluch marudzi ale nie masz pewności czemu poczytaj też 20 zwykłych powodów marudzenia.

 

dziecko gryzie

Jak długo trwa ząbkowanie?

   Za podręcznikiem ząbkowanie definiuje się jako okres 4 dni przed erupcją zęba, dzień pojawienia się zęba i 3 dni po nim. Jednak pierwsze objawy ząbkowania obserwuje się w 3-4 miesiącu życia, a wierzchołek pierwszego zęba mlecznego wyrzyna się u 6-7 miesięcznych dzieci. Mogą pojawiać się odchylenia od tych terminów nawet 1-2 miesięczne.

Chociaż ząbkowanie zazwyczaj zaczyna się w 6-8 miesiącu to nie zawsze tak jest. Może się zacząć wcześniej lub później. Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w 6-7 tygodniu życia płodowego. Wielu rodziców obserwuje początki ząbkowania już w 4 miesiącu. Niezależnie od tego kiedy zacznie się ząbkowanie jego przebieg uważa się za prawidłowy jeżeli w ciągu kolejnych 6 miesięcy przybywa dziecku 4 zęby. Zębów mlecznych pojawia się w sumie 20 [1].

Jeżeli chcesz poczytać różne historie zobacz potem na forum tutaj.

 

dziecko kończy ząbkowanie

Jak długo trwa ząbkowanie w praktyce?

Z punktu widzenia rodzica ząbkowanie zaczyna się w 6-8 miesiącu życia, chyba, że wcześniej i trwa do skutku. Ząbkowanie nawiedza nas z nienacka, trwa dwa tygodnie i mamy miesiąc lub dwa przerwy. Chyba, że wychodzą jedne zęby po drugich, to nie ma przerwy. I tak przez 2-3 lata.

 

Skuteczne metody na ząbkowanie

   Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na ząbkowanie to u nas działały:

 • Maść na dziąsła - tylko taka z lidokainą jest naprawdę skuteczna, i bardzo pomaga. Ziołowe u nas nie działały.
 • Paracetamol / ibuprofen – stosowaliśmy zgodnie z zaleceniami lekarza, dawki przeliczone na aktualną masę ciała. Jest dobry kiedy dziecko ma wysoką temperaturę, ale przy ciężkim ząbkowaniu stosowaliśmy też sporadycznie przeciwbólowo. Warunek był taki, że to na pewno zęby, a dziecko jest przemęczone, nie może spać w nocy, lub kwili z bólu.
 • Przytulanie – jest bardzo ważne zawsze kiedy dziecko coś boli. Również żeby się nie bało.
 • Zmrożony gryzak – bardzo skuteczny sposób, niestety niewygodny. Gryzak szybko się nagrzewa, mocno zamrozić się nie da bo dziecko musi go przecież trzymać. Niemniej jednak warto wrzucić kilka do lodówki na trudne chwile.
 • Zimna marchewka - albo jabłko czy coś innego. Niekiedy dziewczynki lubiły gryźć coś twardszego, jakąś przekąskę. Nie zawsze, ale warto spróbować.

Są jeszcze czopki przeciwbólowe. Nie przetestowaliśmy ich w końcu, ale z wielu źródeł słyszałem, że są najlepsze na ciężkie przypadki. Jeżeli znowu rozpęta się piekło może spróbujemy. Oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza.

 


Zapraszamy do sklepu z pajacykami


 

zęby się wyżynają

Higiena w trakcie ząbkowania

   Higiena w trakcie ząbkowania dotyczy nie tylko ust. Dziecko jest w tym czasie bardziej narażone na odparzenia. W trakcie żąbkowania zmienia się odczyn moczu, dodatkowo dziecko więcej się wierci, czasem również ma biegunkę. Należy częściej myć i kremować zarówno buzię jak i zakątki intymne.

Co do jamy ustnej to można zacząć od urodzenia. Na początku jest to masowanie gazą dziąseł, raz lub dwa razy dziennie. W ten sposób dziecko się przyzwyczaja do mycia zębów. Przy ząbkowaniu jedne dzieci będą lubiały masowanie dziąseł inne nie. Trzeba to robić bardzo delikatnie i pamiętając że w ustach może być rana. Jeżeli dziecko nie pozwala - to trudno.

 

Fazy ząbkowania

   Podręcznikowo stopniowe wyrzynanie zębów, aż do osiągnięcia „funkcjonalnej pozycji zgryzowej” dzieli się na trzy etapy [1]:

 • faza przederupcyjna polegająca na wewnątrzkostnym wzroście i przesuwaniu się zęba,
 • faza erupcyjna polegająca na przecinaniu błony śluzowej, wyżynaniu się zęba,
 • faza poerupcyjna, czyli nadkostny wzrost i funkcjonowanie zębów.

Typowe jest naśladowanie wzorca ząbkowania jakie było obserwowane u ich rodziców, tylko kto z Was pamięta jak to było?

 

Kalendarz ząbkowania

   Najczęściej pierwsze pojawiają się zęby dolne tzw. jedynki, a następnie górne jedynki. Kolejno pojawiają się dwójki, czwórki, trójki i zęby trzonowe. Znając kolejność wyżynania się zębów wiemy, który fragment dziąsła oglądać szukając objawów.

 

Według kalendarza zęby mleczne pojawiają się w kolejności [2]:

 • dolne pierwsze siekacze 6-8 miesiąc,
 • górne pierwsze siekacze 8-12 miesiąc,
 • dolne drugie siekacze 10-16 miesiąc,
 • górne drugie siekacze 9-13 miesiąc,
 • dolne kły 17-23 miesiąc,
 • górne kły 16-22 miesiąc,
 • dolne pierwsze trzonowce 14-18 miesiąc,
 • górne pierwsze trzonowce 13-19 miesiąc,
 • dolne drugie trzonowce 23-31 miesiąc,
 • górne drugie trzonowce 25-33 miesiąc.

 

Otuchy, to minie.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł zobacz też inne wpisy na naszym blogu, oczywiście będzie mi miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu, gdzie można znaleźć ubranka dla dzieci zębatych i tych jeszcze bezzębnych.

 

Bibliorafia:

[1]Pediatria, W. Kawalec, R. Grenda, H. Ziółkowska, tom I, str. 96, ISBN 978-83-200-4630-4

[2] Stomatologia wieku rozwojowego. M.Szpringer-Nodzak i M. Wochna-Sobańska, 2006 Warszawa, ISBN 832003180X

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl