•  

  •  

  •  

  •  

Odpieluchowanie - Kiedy i jak zacząć? 0

Odpieluchowanie - kiedy i jak zacząć?

Odpieluchowanie - Kiedy i jak zacząć?

   Odpieluchowanie to moment wyczekiwany przez rodziców. Ale jak i kiedy się do tego zabrać? Wydaje się to trudnym zadaniem i często takie jest. Warto się przygotować i sprawnie pożegnać z pieluchami!

Spis treści:

 

Kiedy dziecko jest gotowe do odpieluchowania?

   Aby odpieluchowanie mogło się udać dziecko musi być na nie gotowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie nocnika warto ocenić, czy nasz maluch jest gotowy na odpieluchowanie. Dobrym znakiem będą:

  • ukończone 24 miesiące;
  • dziecko sygnalizuje dyskomfort, poprzez miny i gesty potrafi oznajmić, iż przyszedł czas na zmianę pieluchy;
  • dziecko potrafi przez dłuższy czas mieć suchą pieluszkę, np. 2-3 godziny;
  • maluch zaczyna z większą chęcią naśladować dorosłych np. chce samodzielnie myć zęby, odkurzać, układać swoje rzeczy;
  • malec potrafi spokojnie usiedzieć w jednym miejscu przez kilka minut;
  • po drzemce dziecko ma nadal suchą pieluszkę;
  • maluch potrafi zrozumieć proste polecenia i jasno wyrazić to, co chce zrobić;
  • przed czynnością fizjologiczną dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle np. nagle nieruchomieje, chowa się w swoim kąciku.

 

 Dziecko siedzi na nocniku

Kontrolowanie odruchów fizjologicznych

   Odpieluchowanie wymaga aby dziecko nauczyło się powstrzymywać oddawanie moczu. Taka kontrola oznacza konieczność wyćwiczenia odpowiednich mięśni i kontrolowania ich. Główny wpływ na odczuwanie potrzeby fizjologicznej ma rozwój przysadki mózgowej (produkcja odpowiednich hormonów, na przykład wazopresyny). Procesy rozwojowe zachodzą trochę inaczej u różnych dzieci. Odpieluchowanie jest dla dziecka wyzwaniem. Jeżeli dziecku nie wychodzi siusianie do nocnika należy pamiętać, że ma ograniczoną nad nimi kontrolę, nawet jeżeli się stara.

   Pozycja siedząca wywołuje lekki ucisk pęcherza i będzie sprzyjać wypróżnieniu na nocniku. Również ułożenie miednicy w tej pozycji zapewnia minimum wysiłku. Należy bacznie obserwować dziecko – w razie sygnałów zachęcić do siadania na nocniku. W dobrym momencie to wystarczy. Można spróbować również puszczania wody z kranu w łazience – lejąca się woda może pobudzić odruch fizjologiczny.

 

Do odpieluchowania dziecko musi dorosnąć

   Gdy przychodzi moment na odpieluchowanie, dziecko musi zacząć baczniej obserwować swoje ciało. Musi też samodzielnie zdecydować o tym, że już czas iść na nocnik. Z początku, tak naprawdę nie zdarza się aby maluch świadomie siusiał do nocnika. Najczęściej jest to zupełny przypadek lub dziecko zwyczajnie długo siedziało na nocniku.

   Kontrolowanie czynności fizjologicznych dla dziecka w okolicy dwóch lat jest dużym wyzwaniem. Zabawa, wiele bodźców dookoła, to nie sprzyjają pamiętaniu o samokontroli. Dziecko musi do tego dorosnąć. W końcu do tej pory nie miało to znaczenia.

Dzięki zdobyciu tej umiejętności dziecko nabywa samodzielności i może zyskać trochę prywatności podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Często nawet dwulatki będą Cię wypraszać z toalety na czas załatwiania.

 


Zapraszamy do sklepu z bodziakami


 

Odpieluchowanie krok po kroku

   Odpieluchowanie to proces przejścia z pieluszek na samodzielne załatwianie się na nocnik lub do toalety. Aby pozbyć się pieluch musimy nauczyć dziecko zwracać uwagę na własne potrzeby fizjologiczne, oraz nakłonić je do korzystania z nocnika. Jest to wyzwanie dla dziecka i dla rodzica.

 

Metoda krok po kroku:

  • ubieramy ubranko, które łatwo się rozpina, np. body
  • zdejmujemy dziecku pieluchę
  • sadzamy dziecko na nocnik (zachęcamy do siadania) co godzinę na kilka chwil i czekamy na siusiu
  • kończymy posiedzenie nim dziecko się znudzi
  • nie zmuszamy dziecka, jeżeli stawia opór pomimo naszych starań, odpuszczamy naukę na jakiś czas (dzień-tydzień?)
  • sadzamy dziecko jeżeli zacznie sikać, albo jeżeli przeczuwamy, że za chwilkę zacznie (dojdziesz do wprawy :D)
  • jeżeli dziecko siedzi, ale nie sika, możemy spróbować przelewać wodę ze szklanki do szklanki, albo puścić na telefonie szum wody (tak żeby dziecko nie widziało, bo zainteresuje się i nie usiedzi na nocniku)
  • jeżeli dziecko zrobi siusiu na nocnik (może być częściowo) nagradzamy, chwalimy je radośnie, bijemy brawo, może jakaś przekąska, albo mała zabaweczka (zawsze dobrze mieć kilka w zapasie)
  • jeżeli tylko posiedzi chwile po prostu je chwalimy z uśmiechem
  • jeżeli dziecko się pobrudzi nie możemy okazać zniecierpliwienia czy złości, lepiej odpuścić i wrócić do tematu kiedy indziej

   Wybierz czas na naukę, najlepiej wolny, który możesz poświęcić tylko dziecku. Potrzebnych będzie kilka sesji, najlepiej dzień po dniu. Bądź gotowa (y) na mokrą podłogę. Wiele trudności w nauce siadania na nocnik bierze się stąd, że czynności fizjologiczne załatwiamy poza wzrokiem dziecka. Nasze maluchy uczą się zazwyczaj nowych rzeczy naśladując dorosłych, a w tym przypadku nie mają wzorca zachowania. Dobrze wiedzieć jak poznać gotowość malucha do odpieluchowania.

 

 siadanie na nocnik

Odpieluchowanie - Jak je ułatwić maluszkowi?

   Przed podjęciem kroków praktycznych, warto poprzedzić naukę krótką rozmową z maluchem. Dzieci rozumieją dużo, nawet jeżeli jeszcze nie mówią. Dobrze jest wytłumaczyć dziecku co je czeka, dlaczego dobrze jest zrezygnować z pieluszki i korzystać z toalety jak mama, tata czy starszy brat. Można dziecku pokazać także jak sami korzystamy z toalety, jeżeli nie jest to dla nas krępujące.

   Na dzień lub dwa przed rozpoczęciem nauki nocnik powinien stać się elementem łazienki lub pokoju, w którym prowadzimy naukę. Zostawmy go na widoku, pozwólmy dziecku się z nim zapoznać, troszkę pobawić, oswoić. Często dziecko spróbuje od razu na nim siadać, ale nie musimy od razu ściągać mu pieluchy. Najpierw zapoznanie.

 

rodzeństwo pomaga

Rodzeństwo pomaga najlepiej

   Dzieci uwielbiają naśladować swoje starsze rodzeństwo. Jeżeli uda nam się namówić starsze dziecko do zabawy w pokazywanie co się robi na nocniku pójdzie nam dużo szybciej. Można też poprosić starsze rodzeństwo żeby w dniu nauki załatwiało swoje potrzeby na nocnik. W ten sposób szybciej pokonamy najtrudniejszą barierę, jaką jest trudność w wytłumaczeniu maluszkowi, o co tak naprawdę chodzi.

 

Co jeżeli dziecko boi się nocnika?

   Bywają maluchy, które boją się nocnika. Nie należy na nie naciskać. Warto przeczekać, aby dziecko mogło samo się przełamać – zmuszanie go przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Niektóre dzieci, gdy nauczą się robić siku na nocnik, nadal mają opory przez zrobieniem kupki – nie należy się tym martwić, to w końcu minie.  

 

Właściwe podejście do nauki

   Podstawowym elementem przy zdobywaniu każdej nowej umiejętności jest towarzysząca nauce atmosfera. Nerwowa i napięta spowoduje tylko irytację u malucha i zniechęci go do prób. Nasze pozytywne nastawienie będzie motywujące i pomocne. Odpieluchowanie to kwestia wsparcia naszego maluszka na drodze do samodzielności, a nie poprawa naszej wygody.

   Wykorzystajmy do nauki dogodny moment, kiedy zarówno my jak i dziecko mamy dobry nastrój. Ponieważ nauka trwa kilka dni dobrze sprawdza się urlop wakacyjny lub przerwy świąteczne.

 


Zapraszamy do sklepu z sukienkami


 

Zachęcanie i nagrody, czyli niezastąpione sposoby na motywację

   Warto dopasować metody zachęcania i motywowania do jego indywidualnych potrzeb. Nauka ma być przyjemna. Nie należy co chwilę pytać malca, czy chce skorzystać z nocnika, to wytwarza poczucie presji i napięcia.

   Nagrodą dla dzielnego malucha mogą być brawa, przytulaski lub ulubiona zabawa. Celebrujcie te małe sukcesy, a już szczególnie te, w których dziecko samo skorzysta z nocnika bez pomocy. Zawsze dobrze mieć w zanadrzu mały upominek. Nic nie odnosi tak dobrego skutku jak solidna marchewka.

 

Zabawki zachęcają do korzystania z nocnika

Najlepszy okres na odpieluchowanie?

   Najlepszą porą roku na odejście od pieluszki jest wiosna i lato. Ciepłe dni sprawiają, że nosi on mniej ubranek, nie grozi mu zawianie. Każde dziecko z czasem samo naturalnie dojrzewa do rezygnacji z pieluszek na rzecz nocnika czy „dorosłego” sedesu, a najczęściej ten okres wypada na 2-3 rok życia. Dziewczynki z reguły szybciej opanowują tę nową umiejętność.

 

Co jeśli dziecko woli toaletę?

   Niektóre dzieci nie chcą słyszeć o nocniku, preferują od razu przejść na korzystanie z toalety, wówczas przydadzą się specjalne nakładki na deskę i np. schodek ułatwiający siadanie. Nocnik wydaje się być na początku jest wygodniejszy dla dziecka, ale najważniejsze jest to, aby dziecko czuło się komfortowo. Czasami pomagają w tym misie i lalki, które mogą wraz z maluchem korzystać ze swojej toalety.

 

zwykły nocnik

Jaki nocnik wybrać? Co jeszcze przygotować?

   Najlepszym nocnikiem na początek jest model w miarę najprostszy. Nocnik nie ma być kolejną zabawką. Dobrym pomysłem na pierwsze oswajanie się z nowym przyjacielem jest zabranie malucha do sklepu, aby brał udział w jego wyborze. To z pewnością może ułatwić naukę, ale niesie ryzyko wyboru grającego lub zbyt fikuśnego modelu.

   Gdy już znajdziemy ten właściwy nocniczek, warto wyposażyć malucha w dodatkową „treningową” garderobę, łatwą do rozpinania w newralgicznym miejscu, na przykład body niemowlęce. W cieplejsze dni, można pozwolić dziecku biegać po domu nawet z gołą pupą.

 

Pomoce naukowe

   Nieocenione mogą okazać się także książeczki, w których bohaterowie uczą się i opanowują korzystanie z nocniczka. Niektóre dzieci bardzo lubią tego typu tematyczne pomoce i będą się chętniej angażować w naukę.

   Większość popularnych serii ma w swoim cyklu tytuł poruszający tą tematykę. Z ulubionymi postaciami łatwiej będzie podjąć wyzwanie odpieluchowania. Warto przed zakupem poczytać najpierw opinie o książeczce. Temat jest delikatny i poruszany na różne sposoby przez poszczególnych autorów.

 

Jak odpieluchować dziecko na noc?

   Odpieluchowanie w nocy następi samo po pewnym czasi. Z początku dziecko kładziemy nadal z pieluszką, może jej potrzebować. Gdy jednak 5-10 nocy z rzędu maluch prześpi na sucho, można spróbować ją odstawić. Niestety odpieluchowanie nocne może potrwać nawet kilka lat. Związane jest to ze zmianami fizjologicznymi  i rozwojem przysadki. O tej tematyce więcej znajdziesz tutaj.

   Naturalne jest, że nawet po dłuższym czasie mogą zdarzyć się małe wpadki i zmoczenie łóżka, nawet do piątego roku życia. Nie należy robić z tego problemu, gdyż to minie. Warto korzystać z pieluch także na dłuższych wyjazdach lub wszędzie tam, gdzie możecie napotkać problemy ze skorzystaniem z nocniczka czy toalety. Ale nie za często i tylko jeżeli dziecko nie ma nic przeciwko temu.

 


Zapraszamy do sklepu z pajacykami


 

Gdy dziecko nadal się moczy…

   Nawet jeżeli dziecko już całkiem dobrze radzi sobie z korzystaniem z nocnika, nie należy zakładać, że niespodzianki się nie zdarzą. Mokre wpadki mogą przytrafić się w wielu sytuacjach, dlatego warto w tych chwilach zachować się spokojnie i bez pretensji do dziecka. Maluch z pewnością sam czuje się w tej sytuacji niekomfortowo, stąd nie należy dokładać mu stresu.

   Często poważne zmiany w życiu dziecka (narodziny młodszego rodzeństwa, powrót mamy do pracy, pierwsze dni w przedszkolu, choroba) mogą powodować moczenie się. Do każdego z tych problemów należy podejść ze zrozumieniem i spokojem, a z pewnością kłopot z moczeniem się szybko minie.

   W momentach, w których maluch odmawia współpracy być może warto dać mu nieco więcej czasu – gdy dojrzeje do zmiany, z pewnością wszystkiego się nauczy, a cała zabawa z nauką korzystania z nocnika stanie się jedynie dziecięcym wspomnieniem.

 

 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł zobacz też inne wpisy na naszym blogu, oczywiście będzie mi miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu, gdzie można znaleźć bodziaki w których prezentuje się Zuzia.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl