•  

  •  

  •  

  •  

Blog wychowawczo-modowy dla rodziców.

   Nasz blog przeznaczony jest dla rodziców dzieci i niemowląt. Sami jesteśmy rodzicami, zamieszczamy tu artykuły o tym co nas ciekawi. Dużo o modzie i ubrankach, trochę o wychowaniu, tym co odkryliśmy i czego się jeszcze uczymy i o innych przydatnych dla rodziców rzeczach :) Zapraszamy.

Pierwsze kapcie dla dziecka 0

Pierwsze kapcie dla dziecka kolarz

Pierwsze kapcie dla dziecka

   Wielu rodziców zastanawia się nad wyborem pierwszych kapci dla swojego dziecka. Decyzja nie jest łatwa do podjęcia, ponieważ obecny rynek obuwniczy ma w swoim asortymencie mnóstwo propozycji. Producenci konkurują ze sobą, w szczególności skupiając się na kolorystyce oraz dziecięcych elementach, dzięki którym dziecko może mieć modny dodatek do ubranka. Czy jednak na pewno o to chodzi?

   Jesteśmy rodzicami i też stanęliśmy kiedyś przed koniecznością wyboru pierwszych kapci dla swojej pociechy, koniec końców uszyliśmy swoje. Nasze kapcie wyróżnia podejście do zagadnienia nauki chodzenia, oraz tego co jest naprawdę dobre dla dziecka. Nasze paputki nadają się na pierwsze kapcie do nauki chodzenia ponieważ zapewniają wrażenia zbliżone do chodzenia na boso. Są wykonane z najlepszej do tego celu (naszym zdaniem) skóry. Są wytrzymałe i wygodne. Są ładne, troszkę vintage, troszkę bajkowe, ale przede wszystkim stworzone z myślą o potrzebach dziecka, tak jak ja je rozumiem. Taka jest moja opinia, a Ty wyrób sobie swoją :)

Po lekturze zapraszamy też do sklepu z ubrankami.

 

Jakiego rodzaju kapcie wybrać do nauki chodzenia?

   Pierwsze kapcie to szczególny rodzaj obuwia. Ma służyć dziecku podczas stawiania pierwszych kroków. Musi pozwalać na swobodny rozwój stopy. Z tego względu do nauki chodzenia polecane jest najczęściej obuwie miękkie, czyli takie które posiada elastyczną podeszwę i zapewnia wrażenia zbliżone do chodzenia na boso.

   Kapcie miękkie, często nazywane również z angielskiego soft sole shoes, cechują się podeszwą skórzaną. Jest ona elastyczna dzięki czemu kapcie są wygodne, oraz pozwalają wyczuć podłożę. Kapcie z podeszwą kauczukową czy gumową zapewniają lepszą przyczepność, ale czy o to chodzi?

 

Kapcie z miękką podeszwą pozwalają zachować wrażenia dotykowe.

   Kapcie typu soft sole naszym zdaniem idealnie nadają się do nauki chodzenia. Często zapominamy, że w procesie nauki chodzenia bierze również udział zmysł dotyku. U dzieci stopy są bardzo wrażliwe, skóra jest delikatna dzięki czemu jest źródłem bezcennych bodźców dotykowych. Pierwsze kapcie do nauki chodzenia powinny wspomagać ten proces, w związku z czym podeszwa powinna przekazywać wrażenia dotykowe. Dziecko ucząc się chodzić poznaje nowe rodzaje podłoża. Uczy się za pomocą dotyku rozpoznawać jego fakturę i dostosowywać postawę i sposób poruszania się do danego podłoża. Dzięki dotykowi dziecko uczy się jaka podłoga jest śliska, a jaka zapewnia dobrą przyczepność. Dziecko musi, tak jak dorosły człowiek, dostosowywać swoją postawę i dynamikę poruszania się do podłoża na którym się znajduje.

 

Jeżeli nasze dziecko nie upadnie to nie nauczy się chodzić.

   Pierwsze kroki są najważniejsze. Podczas nauki chodzenia i stawiania pierwszych kroków dziecko kształtuje stopę i rozwija zmysł równowagi. Jest to nowe wyzwanie zarówno dla stopy jak i dla centralnego ośrodka nerwowego czyli mózgu. Ważne jest aby paputki wspierały ten proces, nie ograniczały swobody ruchów, dostarczały bodźców dotykowych.

   Proces nauki to proces korekcji popełnianych błędów, musimy więc pozwolić mu popełniać błędy. Z nauką chodzenia jest niestety tak samo. Jeżeli będziemy trzymać dziecko cały czas za rękę, albo robić wielkie larum kiedy upadnie, może się okazać, że nie wyszło nam to na dobre. Dzieci są podatne na zniechęcenie, mogą źle odczytać nasze emocje i zniechęcić się do nauki chodzenia. Kiedy nasze dziecko uczy się chodzić zawsze śledzimy to z duszą na ramieniu. Taki już jest los rodzica :) Ale trzeba je zachęcać do kolejnych prób, bo to pozwoli mu się rozwijać.

   Nasze paputki mają podeszwę z naturalnej skóry bydlęcej. Daje ona dobrą przyczepność, ale nie jest to podeszwa gumowa. Nie stosujemy wkładek, nasze kapcie to nie jest obuwie korekcyjne. Nie stosujemy dodatkowych aplikacji poprawiających przyczepność. Nasze kapcie pozwolą dziecku poznawać świat, ale jednocześnie popełniać błędy. Uważam, że jest to najlepszy kompromis pomiędzy ochroną a nauką. Kapcie pozwolą poruszać się po śliskich podłogach takich jak płytki czy gładkie parkiety, ale dziecko będzie w stanie zauważyć różnicę między podłożem śliskim a na przykład dywanem.

 

Pierwsze kapcie z najlepszej skóry.

   Moim zdaniem kapcie skórzane powinny dawać komfort i wyglądać dobrze, ale również być wytrzymałe. Kiedy kupujemy produkt skórzany spodziewamy się wyższej jakości. Są oczywiście skóry sztuczne (skaj), ale nawet nie będę tu o nich pisał, bo kto szukając obuwia skórzanego ma na myśli skórę sztuczną? Właściwym materiałem do produkcji pierwszych kapci dla dziecka jest, moim zdaniem, tylko skóra naturalna.

   Wiele kapci typu soft sole szytych jest ze skóry jagnięcej. Jest to skóra miękka i elastyczna, ale jej wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia i kapcie szybko się niszczą. Dlatego do uszycia naszych paputków używamy wyłącznie naturalnej skóry bydlęcej. Jest to skóra miękka i elastyczna, ale grubsza i bardzo wytrzymała. Jest też niestety dużo droższa :/ Ale naszym zdaniem są to dobrze wydane pieniądze. Grubsza skóra zapewnia też minimum ochrony przed uderzeniami, co nie jest bez znaczenia przy stawianiu pierwszych kroków.

 

Czy wygląd jest ważny przy wyborze obuwia dziecięcego?

   Wygląd kapci jest bardzo ważny. Musi on zachęcać nasze dzieci do ubrania paputków i chętnego ich noszenia. Nasze kapcie mogą się podobać lub nie, ale na pewno mają swój niepowtarzalny styl. Jest to styl prosty, trochę vintage, a trochę basic. Nie lubimy ozdób i kokardek, bo można nimi o coś zawadzić. Dodatkowo dzieci powinny się skupić na chodzeniu, a nie na pszczółkach i kwiatkach migających im pod nogami. Prostota to elegancja. Nasze kapcie wyglądają bajkowo i podobają się dzieciom. I to jest dla nas ważne :)

 

Ochrona stopy podczas nauki chodzenia.

   Dzieci się potykają podczas nauki chodzenia. Może się wydawać, że miękka skóra nie daje wiele ochrony, ale jest inaczej. Można to porównać do rękawiczki skórzanej, spróbuj uderzyć w coś gołą ręką, a ręką w rękawiczce. Różnica jest duża, zwłaszcza przy lekkich uderzeniach, takich właśnie jak przy potknięciu.

   W okresie wiosenno-letnim pozwalamy często dzieciom na chodzenie na boso. Jednak kiedy robi się chłodno nie jest to już dobry pomysł. Kapcie skórzane stanowią ochronę przed chłodem, co jest szczególnie ważne w przypadku delikatnych stóp dziecka.

 

Pierwsze kapcie dla dzieci kolorowe

Pierwsze kapcie dla dziecka od Kasia Ubranka.

   Wygląd i elegancja są ważne. Jednak mimo to najważniejsza w tym wszystkim jest jakość, przemyślany projekt i odpowiednio dobrane materiały. Tak właśnie powstały te kapcie.

   Zachęcamy do wypróbowania naszych kapci. Uszyliśmy je po swojemu, mając na uwadze to co uważamy za dobre i to do czego my jesteśmy przekonani. Nasz projekt i materiały, które wybieramy to świadoma i przemyślana decyzja. Uważam że nasze kapcie to najlepszy wybór dla niemowląt i dzieci.

   Polecam państwu kapcie które wybrałem dla swoich dzieci, kapcie które sprawdziły się podczas nauki chodzenia u mnie i wielu innych rodziców.

 

Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny zobacz też inne wpisy na naszym blogu. Oczywiście będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :) Zachęcam też do przeglądnięcia sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl